Konsulting strategiczny - praca, rekrutacja, zarobki
Wszystko o zawodzie Doradcy Strategicznego. O pracy w konsultingu strategicznym, karierze, zarobkach, procesie rekrutacji, case interview, przykładach case studies
Viewed: 51282 times | Last modified on: 27.02.2016
Konsulting strategiczny
Czytaj o: Zawód konsultanta strategicznego | Ścieżka kariery i zarobki | Praca, oferty pracy | Networking | Proces rekrutacji | Case interview | Case studies | Przygotowanie do case interview
Klientami firm doradztwa strategicznego są największe firmy działające w danym kraju, "top of the top" nierzadko notowane na giełdzie, generujące rocznie miliardowe przychody. Sami konsultanci strategiczni doradzają bezpośrednio kadrze zarządzającej takich spółek - najczęściej prezesom bądź wiceprezesom, dyrektorom oddziałów / departamentów.
Przedmiotem projektów realizowanych przez firmy konsultingu strategicznego jest analiza sytuacji spółki-klienta oraz rekomendacja optymalnych działań w takich obszarach jak: zwiększanie przychodów lub zysków spółki, ograniczanie kosztów, restrukturyzacja, ekspansja na nowe rynki, wprowadzanie nowych produktów czy transakcje fuzji i przejęć.
"Według różnych szacunków, wartość rynku usług konsultingowych może wynosić w skali świata nawet $300 mld."
W ciągu ostatnich kilkunastu lat światowy rynek doradztwa strategicznego rozwijał się stabilnie, w tempie ok. 5% rocznie, pomimo nękających firmy bądź całe gospodarki kryzysów ekonomicznych. Na podstawie raportu MCA (Management Consultancies Association) jego wartość jest wyceniana od 90 do nawet na 300 miliardów dolarów (w zależności od tego, jak zdefiniowany zostanie ten sektor).
Rynek konsultingu strategicznego jest rynkiem dojrzałym, wysoko rozwiniętym, a firmy na nim działające świadczą wyspecjalizowane usługi, zatrudniając najlepszych profesjonalistów. Firmy te rywalizują o najaktywniejszych oraz najzdolniejszych absolwentów topowych szkół wyższych, oferując w zamian za pracę ponadprzeciętnie wysokie wynagrodzenia, premie oraz wartościowe benefity pozafinansowe.
Do największych firm konsultingu strategicznego, na świecie, należą tacy gracze jak McKinsey & Company (łączny przychód w 2014 r.: $8.30 mld. | 17 000 pracowników), Boston Consulting Group (łączny przychód w 2014 r.: $4.55 mld. | 10 500 pracowników), Bain & Company (łączny przychód w 2014 r.: $2.10 mld. | 5 700 pracowników), AT Kearney, Booz Allen Hamilton, IBM Global Business Services oraz działy konsultingu strategicznego Wielkiej Czwórki - EY, PwC, Deloitte oraz KPMG.
Źródło grafiki: Consultancy.uk
Firmami działającymi stricte w zakresie doradztwa strategicznego w Polsce są McKinsey & Company, Boston Consulting Group, Bain, AT Kearney oraz mniejsze butiki konsultingowe, nierzadko zakładane przez alumnów tych pierwszych.
Przewiduje się, że sektor konsultingu strategicznego zachowa 5% tempo wzrostu w najbliższych latach za sprawą stabilnego popytu na doradztwo w zakresie obniżaniu kosztów, ekspansji firm na nowe rynki, w tym również rozwiązywania problemów regulacyjnych, przed którymi coraz częściej stają globalne firmy.
Zawód konsultanta strategicznego
Doradca strategiczny jest jednym z najbardziej poważanych obecnie zawodów w świecie biznesowym. Praca na tym stanowisku wiąże się z ogromnym prestiżem, jak również z dużą odpowiedzialnością.
Zakres obowiązków konsultanta strategicznego
Do codziennych obowiązków doradcy strategicznego należy przede wszystkim czynny udział w grupach projektowych pod nadzorem starszego doradcy, menedżera. Dokładny zakres zadań do zrealizowania zależy od specyfiki danego projektu doradczego.
Najwięcej zleceń otrzymywanych jest od największych firm giełdowych - z sektora paliwowego, telekomunikacyjnego, energetycznego i finansowego, jak również transportowego, samochodowego czy maszynowego. Do firm konsultingowych zgłaszają się także inne przedsiębiorstwa i producenci. Zlecenia są przyjmowane czasami także od firm z branży HoReCa, FMCG, wytwórców elektroniki, producentów napojów czy nawet lodów.
Od czasu do czasu, firmy konsultingowe zajmują się także projektami pro bono. Pomagają przy podejmowaniu strategicznych decyzji instytucjom użyteczności publicznej takim, jak muzea czy uczelnie.
Każdy przypadek konsultanci analizują indywidualnie bazując jednak na efektach podobnych projektów zrealizowanych przez firmę w przeszłości. Kluczową przewagą globalnych firm konsultingowych jest właśnie doświadczenie na różnych rynkach na całym świecie - baza zrealizowanych projektów i zleconych do nich rekomendacji.
W celu jak najlepszego przygotowania się do każdego nowego projektu, konsultanci kontaktują się z kolegami z innych biur i omawiają możliwe strategie realizacji projektu. Bardzo często zdarza się, że zespół konsultantów z danego biura firmy jest w takich sytuacjach powiększany o jedną lub kilka osób z innego biura gdzie podobny projekt został zrealizowany z sukcesem.
Konsultant strategiczny musi posiadać wiedzę biznesową oraz umieć pozyskiwać niezbędne dane i je analizować. Po wykonanej pracy analitycznej, w momencie gdy zespół przygotował już rekomendacje w formie raportu, leader zespołu projektowego musi również przekonująco i rzeczowo przedstawić je klientowi.
Ponadto, osoba pracująca w tym zawodzie, w szczególności menadżerzy oraz dyrektorzy muszą umieć też pozyskiwać nowych klientów - czyli tak naprawdę wykazywać się zdolnościami czysto sprzedażowymi. Z jednej strony nowe projekty pozyskiwane są dzięki skutecznemu wykorzystaniu znajomości poszczególnych konsultantów z osobami zarządzającymi w największych firmach, z drugiej zaś firmy konsultingowe podchodzą do wielu przetargów każdego miesiąca, licząc, że to właśnie ich oferta zyska uznanie lub okaże się najatrakcyjniejsza cenowo wśród wszystkich oferentów.
"Wykształcenie wyższe o profilu ekonomicznym lub finansowym jest cenione w pracy w konsultingu, nie jest jednak niezbędne."
Aby móc wykonywać te obowiązki przydatna jest specjalistyczna wiedza i wykształcenie ekonomiczne. Nie jest to jednak warunek konieczny. Średnio połowa konsultantów to osoby po ukończeniu wyższych studiów ze specjalizacją w zakresie ekonomicznym bądź finansowym, pozostali pracownicy posiadają wykształcenie techniczne.
Charakterystyka pracy jako doradca strategiczny
Zatrudniając się jako konsultant strategiczny należy się spodziewać częstych wyjazdów. Spotkania biznesowe odbywają się w różnych miastach i państwach - projekty międzynarodowe są niemal nieodłącznym elementem pracy w tej branży.
Tego typu projekty trwają przeważnie od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Oznacza to, że do domu można wracać tylko na weekendy. Istnieje również możliwość zrezygnowania z powrotów do rodzimego miasta i wykorzystanie przysługujących biletów na podróżowanie po okolicy.
Co ciekawe, informację o potrzebie wyjazdu do innego miasta lub nawet za granicę konsultant może otrzymać, w ekstremalnych przypadkach, nawet z dnia na dzień. Dlatego też, umiejętność sprawnego pakowania małej walizki kabinowej może okazać się kluczowa dla przyszłych konsultantów. ;)
Godziny pracy często wykraczają poza standardowe osiem godzin od 9 rano do 17 po południu. Dzień pracy konsultanta strategicznego rozpoczyna się najczęściej wizytą u klienta gdzie przeprowadzane są wywiady z pracownikami danej spółki, analizowane są powiązane z projektem dokumenty oraz zlecane jest pozyskanie dodatkowych danych niezbędnych do wydania ostatecznej rekomendacji. Bardzo często dogłębna analiza zebranych informacji jest wykonywana przez konsultantów w ich własnym biurze już po godzinach pracy klienta. W ten sposób typowy dzień pracy konsultanta wydłuża się o kilka dodatkowych godzin.
W zamian za to, najlepsze firmy konsultingowe oferują, obok bardzo wysokich wynagrodzeń podstawowych, różnego rodzaju benefity od typowych kart na siłownię, prywatnej opieki medycznej, dłuższych urlopów macierzyńskich również kilkutygodniowe płatne urlopy wypoczynkowe, wysokie linie na karcie kredytowej czy też darmowy catering dostarczany bezpośrednio do biur.
Jednakże do najbardziej wartościowych benefitów pracy w konsultingu strategicznym należy zaliczyć znaczące inwestycje pracodawców w ciągły rozwój konsultantów. Bardzo ważny, szczególnie z prespektywy młodego, ambitnego człowieka, jest fakt, iż firmy konsultingowe wiele inwestują w edukację swoich pracowników na najwyższym poziomie. Wielokrotnie oferują one sfinansowanie studiów MBA na najlepszych uczelniach na świecie takich jak amerykański Stanford lub Harvard University czy europejskie LSE, IESE lub INSEAD.
Kampus Uniwersytetu Stanforda, Palo Alto, Kalifornia, USA
Na czas studiów konsultanci otrzymują wolne, aby w pełni mogli skorzystać z możliwości, jakie oferuje im uczelnia. Po uzyskaniu tytułu, pracownicy wracają automatycznie do firmy, przeważnie na wyższe niż wcześniej stanowisko.
Poza wszystkim powyższym, konsultanci wynagradzani są również okresowymi wysokimi premiami i bonusami finansowymi. Te dodatkowe korzyści finansowe jak i wymagające oraz niezwykle ciekawe środowisko pracy pozwalają pozyskać firmom konsultingowym najzdolniejszych oraz najbardziej zmotywowanych studentów i absolwentów.
Pracując w firmie konsultingowej należy spodziewać się raczej atmosfery znanej z korporacji. Dlatego też oczywistym jest fakt, że do pracy należy przychodzić ubranym oficjalnie i elegancko.
W branży konsultingowej dress code jest szczególnie ważny. Zasady ubioru są ściśle określone w zależności od korporacji. Zwykle dopuszczalne są tylko białe koszule i czarne lub granatowe garnitury dla mężczyzn oraz również ciemne garsonki dla kobiet.
Wygląd jest niezmiernie istotny w konsultingu, gdyż doradcy bardzo dużo czasu spędzają na kontaktach z klientem. Ważne jest zatem sprawianie wrażenia poważnej i kompetentnej osoby - często nawet pomimo młodego wieku. Jedynie w ciągu dnia, w którym pracownik nie spotyka się z klientem możliwe jest założenie ubrań odstających nieco od głównego dress code'u - np. w innych kolorach.
Ścieżka kariery i zarobki
Wiążąc swoje przyszłe plany zawodowe z karierą w firmie konsultingowej, należy już w czasie studiów poważnie zastanowić się nad aplikowaniem do jednej z takich korporacji na program praktyk lub stażu.
Zgodnie ze statystykami, większość zatrudnianych na stałe pracowników firm konsultingowych, na stanowiska entry level, to osoby, które odbyły praktyki w tej firmie. Ważne jest zatem, aby potraktować bardzo poważnie proces rekrutacyjny na staż (Sprawdź: Materiały VIDEO przygotowujące do Case Interview), jak i sam okres trwania praktyki i zaprezentować się z jak najlepszej strony.
Przeczytaj też: Wywiad z A. Jeżem o aplikowaniu do firmy konsultingu strategicznego
Największe firmy konsultingowe oferują programy praktyk przez cały rok. Najczęściej jednak staże odbywają się w wakacje, dlatego najlepszy sposób, żeby się o nich dowiedzieć, to odwiedzenie targów pracy bądź też stron internetowych korporacji w okresie wiosennym.
Wybór kariery konsultanta strategicznego i poważne podejście do pracy umożliwi stosunkowo szybki i ciągły rozwój. Już w czasie trwania praktyk, stażyści są traktowani jako pełnoprawni członkowie zespołu. Na początku przyznawane im być mogą, choć niekoniecznie muszą, nieco łatwiejsze zadania. Absolutnie wymagana jest jednak zdolność szybkiego uczenia się, gdyż zwykle już od pierwszych dni praktykant ma kontakt z klientem, niejednokrotnie samodzielny.
"Osoby odbywające staż w firmach konsultingowych bardzo często rzucane są na głęboką wodę"
Po zakończeniu praktyk i zdobyciu odpowiedniego doświadczenia, pracownik zatrudniany jest na stanowisko młodszego konsultanta / konsultanta (w zależności od firmy), na którym jego odpowiedzialność jest stopniowo rozszerzana. Następnym etapem w tej karierze jest starszy konsultant i inne stanowiska na szczeblu kierowniczym i menedżerskim.
Docelowo można oczywiście zostać dyrektorem. Najwyższym szczeblem w karierze konsultanta strategicznego jest zostanie partnerem. Osoba kierująca całym oddziałem firmy w danym kraju nazywana jest Vice President i jest jednocześnie partnerem. To partnerzy zyskują udział w zyskach firmy.
Osoby, które pracują w konsultingu kilka lat i chcą zwolnić tempo pracy przechodzą do branż, które nie wymagają tak dużej ilości podróży i są mniej wyczerpujące . W takich przypadkach, bardzo często przechodzą do swoich klientów, niejednokrotnie bezpośrednio na liczące, menadżerskie stanowiska. Często mogą się też rozwijać jako freelancerzy i założyć własny butik konsultingowy bazując na swoim doświadczeniu i bogatych znajomościach.
Najciekawszym aspektem związanym z karierą w danym zawodzie są naturalnie zarobki doradców strategicznych. Już młodszy konsultant może liczyć na zarobki rzędu 10-13 tysięcy złotych brutto. Z każdym zaś awansem pensja jest znacząco zwiększana.
Przeczytaj więcej: Doradca Strategiczny - Zarobki w 2013 roku
Praca, oferty pracy
Do pracy jako konsultant strategiczny można aplikować do różnych korporacji, przez cały rok. Nowe osoby poszukiwane są najczęściej do nowo napływających, konkretnych projektów. Z tego też względu w procesie rekrutacji cenne są również inne kompetencje potencjalnych kandydatów.
Jak wspomniano wyżej, aplikować można na praktyki, staże oraz na konkretne stanowiska takie jak młodszy konsultant, starszy doradca czy menedżer. Wartym podkreślenia jest fakt, że za każdym razem proces rekrutacyjny będzie wyglądał bardzo podobnie. Rózne mogą być jedynie progi bądź też case'y do przerobienia w czasie interview.
Samych ofert pracy najlepiej szukać bezpośrednio na stronach internetowych firm konsultingowych, takich jak np. McKinsey, BCG, Bain&Company oraz AT Kearney czy tych z Big4: EY, PwC, KPMG, Deloitte.
Networking
Świetną okazją do zdobycia przydatnych kontaktów, które mogą zaprocentować podczas aplikowania do firm doradztwa strategicznego, są organizowane kilka razy w roku różnego rodzaju studenckie targi pracy i kariery, na których prezentują się pracodawcy, w tym także firmy konsultingowe. Na takie wydarzenia firmy też wysyłają swoich przedstawicieli, często prawdziwych pracowników i konsultantów.
Korporacje poszukują potencjalnych kandydatów i oferują możliwość zapoznania się z najnowszymi ofertami pracy oraz porozmawiania z jej przedstawicielami. Opcja rozmowy i wymiany konktaktów z konsultantami (Sprawdź: Próbne interviews z alumnami topowych firm konsultingowych) jest szczególnie ważna w przyszłym procesie rekrutacji i aplikowania.
Celem spotkania z przedstawicielami firmy jest wywarcie dobrego wrażenia o sobie, pozyskanie szczegółowych informacji o kulturze i organizacji korporacji oraz uzyskanie kontaktów do pracowników zaangażowanych w proces rekrutacji w celu uzyskania w przyszłości wartościowych referencji (przeczytaj dalej o tym: Jak wykorzystać uzyskane referencje w konsultingowym liście motywacyjnym).
Najlepiej jest przyjść na stand interesującego nas przedsiębiorstwa samemu, schludnie i elegancko ubranym. Rozmowę trzeba zacząć od przedstawienia się pełnym imieniem i nazwiskiem oraz wymiany pewnego siebie uścisku dłoni. Ważny jest też uśmiech na twarzy i dobre samopoczucie.
W czasie właściwej rozmowy powinniśmy skupić się na konkretach i zadawać dokładne pytania np. "Czym Pan się zajmował przed rozpoczęciem pracy w firmie?" lub też "Jaki był najbardziej wymagający projekt z jakim Pan miał styczność w swojej karierze w firmie?"
Dobrze jest też wykazać się pewną wiedzą o firmie konsultingowej. Na koniec rozmowy należy poprosić o wizytówkę biznesową i uprzejmie podziękować za poświęcony czas. Całe spotkanie nie powinno być dłuższe niż 10, maksymalnie 15 minut.
Bardzo przydatne w nawiązywaniu kontaktów biznesowych jest także założenie konta w serwisie edukacyjno networkingowym jakim jest perkmylife.com. Perkmylife zrzesza tysiące studentów i pracodawców, a także osób, które również przygotowują się do rekrutacji do firm konsultingowych, umożliwiając rozbudowę swojej sieci kontaktów zawodowych. Stworzenie profesjonalnego profilu na perkmylife perkmylife ułatwi Ci pozyskanie cennych kontaktów biznesowych zarówno w konsultingu, jak i w innych branżach.
Poniżej znajdują się bardziej szczegółowe wskazówki dotyczącego networkingu i pozyskiwania odpowiednich kontaktów.
Proces rekrutacji
Wymagane umiejętności i doświadczenie
Jako konsultant strategiczny, należy wykazać:
- Umiejętność pracy w grupie
- Elastyczność
- Podejście analityczne do problemów
- Kreatywność i innowacyjność
- Umiejętność planowania strategicznego i działania pod presją czasu
- Zrozumienie procesów rynkowych i specyfikę danej branży.
Doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku jest często wymagane albo przynajmniej mile widziane. Pracodawcy wysoko cenią sobie kandydatów, którzy w przeszłości mieli już styczność z podobnymi zadaniami i obowiązkami zawodowymi.
Tomasz Gorzycki o tym dlaczego nie istnieje "idealny kandydat" dla firmy doradztwa strategicznego, jak przygotować wyróżniające się dokumenty aplikacyjne oraz na czym dokładnie polega case interview podczas rekrutacji. Więcej wideo znajdziesz w kursie: .the case interview VIDEO
Wymagane dokumenty aplikacyjne
Odpowiadając na ofertę pracy na stanowisku konsultant strategiczny należy przygotować swoje CV (także w języku angielskim - biegła znajomość angielskiego jest podstawą) oraz napisany pod dane wymagania na dane stanowisko i pod konkretną firmę list motywacyjny.
Sprawdź też: Jak stworzyć wyróżniające się konsultingowe CV?
Przeważnie po pozytywnym przejściu wstępnej analizy dokumentów rekrutacyjnych i rozmowie telefonicznej, kandydat zostanie poproszony o rozwiązanie testu sprawdzającego kompetencje analityczne (przygotuj się z: Testami numerycznymi i Testami werbalnymi).
Taki test może być przeprowadzony, w zależności od firmy, przez Internet (Wielka Czwórka) lub na papierze w biurze, mając do dyspozycji tylko i wyłącznie kartkę papieru i długopis, bez kalkulatora (McK czy BCG).
Sprawdź teraz: Przykładowe testy numeryczne
Główna trudność tych testów polega na ograniczonym czasie. Często jest go po prostu za mało. Ma to na celu sprawdzenie, jaką strategię wypełniania testu przyjmą kandydaci, aby uzyskać jak największą liczbę punktów. Ponadto, wszystkie obliczenia kandydaci wykonywać mogą jedynie na kartce albo w pamięci.
Po osiągnięciu odpowiednio wysokiego wyniku z wyżej wymienionego testu, kandydat zapraszany jest na tzw. case interview, gdzie przeprowadzana jest sesja od czterech do sześciu rozmów, każda z nich odbywa się z innym konsultantem.
Zobacz też: Jak napisać dobry, konsultingowy list motywacyjny?
Case interview
Case interview to unikalna technika rekrutacyjna stosowana głównie przez firmy doradztwa strategicznego oraz fundusze Private Equity, której wykorzystanie znacząco usprawnia proces selekcji kandydatów - bardzo licznie aplikujących do tych prestiżowych firm.
Podczas tego typu interview, ocenie kandydatów podlegają m.in. ich zdolności analityczne w warunkach symulowanej rozmowy konsultanta z klientem - podczas której kandydat rozwiązuje biznesowe case study - stąd popularna dla tej metody nazwa "case interview".
Zwykle, w ramach jednego procesu rekrutacyjnego kandydat odbywa całą serię case interviews - od 4 do 6-8 rozmów, wszystkie przeprowadzane przez inną osobę ze strony pracodawcy i, co również ważne, bardzo często wszystkie podczas jednego dnia.
Jednak, jeszcze przed przejściem do rozwiązywania case'a rekruter zada kandydatowi kilka pytań odnoszących się do jego/jej doświadczeń opisanych, bądź nie, w CV oraz liście motywacyjnym. Wśród pytań, które mogą pojawić się podczas tego etapu interview należy wymienić:
- nieśmiertelne, "dlaczego chcesz zostać konsultantem strategicznym?", "dlaczego aplikowałe/aś właśnie do nas?" lub
- całą serię pytań typu "Opowiedz o sytuacji, w której wykazałe/aś się zdolnościami przywódczymi / przekonałe/aś kogoś do czegoś / osiągnąłe/aś sukces i jak do tego doszedłeś/doszłaś?" etc.
Do tego typu pytań należy przygotować sobie odpowiedzi jeszcze przed przyjściem na interview - co rekomendują nawet same firmy konsultingowe.
W Polsce, wśród firm wykorzystujących case interview podczas swoich rekrutacji są między innymi: McKinsey&Company, BCG, Bain, A.T.Kearney, Roland Berger, ale też EY, PwC, Deloitte i KPMG. Co ciekawe, w Polsce, większość rozmów podczas serii case interviews jest przeprowadzana w języku polskim, choć wciąż 1-2 z nich odbywa się w po angielsku.
Jak prawidłowo zaprezentować rozwiązanie case study i zyskać dodatkowe punkty na interview? Fragment kursu .the case interview VIDEO
Zaliczenie każdego egzaminu lub testu jest dużo łatwiejsze, gdy ma się pojęcie, jak wygląda sam egzamin. Przerobienie kilku próbnych wersji lub przejrzenie sprawdzianów z lat poprzednich bardzo ułatwia przygotowywanie się i zwiększa szansę na powodzenie. Podobnie jest z techniką case interview. Zapoznanie się z jej funkcjonowaniem i przećwiczenie jej przed prawdziwą rozmową jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu.
Case interview jest bardzo stresującym przeżyciem dla każdego kandydata. Aby zwiększyć pewność siebie na prawdziwej rozmowie i móc się skupić na rozwiązywaniu zadań, należy przerobić wcześniej kilkadziesiąt (co najmniej!!!) lub nawet kilkaset przykładowych case studies. Jest to nieuniknione, jeżeli chcemy, podczas właściwej serii interviews, sprawnie i skutecznie rozwiązać wszystkie case studies oraz w efekcie otrzymać ofertę od wymarzonej firmy.
Sprawdź: Intensywne warsztaty .the case interview prowadzone przez alumni topowych firm konsultingowych
Co ważne i już zostało wyżej wspomniane - kandydat musi zmieścić się w dość rygorystycznym czasie - na całą rozmowę z jednym konsultantem ma ok. 40-45 minut, podczas gdy ok. 10-15 minut zajmuje odpowiedź na pytania o doświadczenie.
Tym samym na samego case'a zostaje maksymalnie 30 minut i optymalnie przez ten czas kandydat musi: 1) uzyskać od rekrutera wszystkie niezbędne informacje 2) przeanalizować je i rozwiązać przedstawiony w case'ie problem i 3) na koniec również przedstawić swoją rekomendację.
Jeśli nie wykona wszystkich tych trzech kroków w czasie ~30 minut, nie uzyska maksymalnej liczby punktów od rekrutera. Nawet jeśli "był na dobrej drodze", rekruter uprzejmie przerwie mu i tym samym nie pozwoli dokończyć.
Zasady przeprowadzania case interview w firmie konsultingowej McKinsey.
Konsultingowe Case Studies
W czasie serii case interviews kandydaci proszeni są o rozwiązanie czterech - szcześciu case studies. Każde studium przypadku dotyczy najczęściej albo 1) oszacowania wielkości wybranego przez rekrutera rynku bądź oszacowania innego typu wielkości (np. powierzchni samolotu, liczby studzienek kanalizacyjnych w danym mieście itp.) lub 2) jednej z poniższych grup tematycznych:
- Profitability problems / Problemy związane z zyskownością
- New product strategy / Strategie wprowadzania nowego produktu
- Market entry strategy / Strategie wchodzenia na nowy rynek
- Investment / M&A strategy / Inwestycje / Fuzje i przejęcia
- Other: Capacity, turnaround problems etc / Inne: problemy związane z mocami produkcyjnymi, restrukturyzacją itp.
Każdy case study składa się z bardzo krótkiego opisu problemu decyzyjnego, przed jakim stoi nasz zleceniodawca. W bardzo dużym skrócie, zadaniem kandydata jest pozyskanie od rekrutera wszystkich potrzebnych informacji / danych, ich analiza oraz wyciągnięcie odpowiednich wniosków i zarekomendowania optymalnego rozwiązania tej kwestii.
Aby skutecznie wykonać wszystkie powyższe kroki należy wykazać się zdolnościami analitycznymi, których przejawem będzie obranie odpowiedniej "struktury" rozwiązania. Z ang. tą właśnie strukturę nazywamy framework'iem. Co ważne, szybkiego i skutecznego rozwiązywania konsultingowych case studies można się nauczyć! I to właśnie dzięki opanowaniu wykorzystania framework'ów - różnych dla każdego z 5 wyżej wymienionych typów case studies. (Bardzo przydatne będą tu: Warsztaty .the case interview)
Pobierz: Framework dla case studies typu "Problemy z zyskownością"
Zdecydowanie najpopularniejszymi case'ami są problemy związane z zyskownością, którę podczas interview często ewoluują do opracowania strategii wprowadzania nowego produktu lub wchodzenia na nowy rynek.
Zobacz: Przykładowe case study
Przygotowanie do case interview
Przygotowanie do rozwiązywania konsultingowych case studies i case interview powinniśmy potraktować bardzo poważnie i nigdy nie "iść na żywioł", nie tylko jeżeli zależy nam w tym momencie na uzyskaniu wymarzonej posady, ale również w przypadku gdy myślimy o pracy w konsultingu w przyszłości.
Odpadnięcie na etapie case interview może skutkować tym iż przez jakiś czas, od 6 mc. do 1-2 lat (w zależności od firmy), nie będziemy mogli przystąpić do rekrutacji ponownie.
Na dobry początek warto zajrzeć na stronę internetową interesującej nas firmy, przeczytać informacje zawarte na podstronach typu 'kariera', poszukać przykładowych case'ów.
Na perkmylife.com znajdziesz zaś profesjonalnie przygotowane i opracowane autorskie case studies, materiały wideo/mp3 z "mock case interviews" (próbnych rozmów rekrutacyjnych) oraz kompleksowe warsztaty przygotowujące do case interview.
Udział w takim kursie umożliwi kandydatom przerobienie od razu kilkudziesięciu unikalnych case'ów, ale co ważniejsze również odbycie serii mock case interviews, podczas których studenci wcielają się w rolę kandydata, prowadzący w rolę rekrutera, a cała scena odpowiada w pełni warunkom panującym na prawdziwym case interview.
Tego typu zajęcia prowadzone są przez byłych konsultantów - a więc osoby z szerokim doświadczeniem w branży, ale również doświadczeniem w roli rekrutera. Informacja zwrotna od takiej osoby pozwoli nam na określenie, w których obszarach jesteśmy bardzo dobrzy, a co należy jeszcze poprawić - na co położyć dodatkowy nacisk. Trenerzy na takich zajęciach to również nieograniczone źródło wiedzy o branży czy realiach pracy konsultantów.
Pobierz: Przykładowe konsultingowe case study
Nie należy oczywiście też zapominać o solidnym przygotowaniu do testów analitycznych (etapu rekrutacji, jeszcze przed case interview!). Tutaj punktem obowiązkowym w przygotowaniach jest skrupulatne przerobienie przynajmniej kilkunastu przykładowych testów numerycznych oraz werbalnych. To zdecydowanie ułatwi nam zmieszczenie się w czasie na właściwym teście analitycznym i oczywiście również udzielenie prawidłowych odpowiedzi.
Zobacz teraz:
Warto pamiętać, że trening szacowania wielkości rynku oraz trening szybkości liczenia w pamięci to zadania, które możemy wykonywać samodzielnie. Aby przećwiczyć szacowanie wystarczy wyciągnąć pierwszą lepszą gazetę i tam poszukać inspiracji. Na pierwszej stronie opublikowany został artykuł o firmie produkującej lody? Zastanów się ile może być wart rynek lodów w Polsce. W innym miejscu zainteresował Cię wpis o rządowym planie 500 zł na dziecko? Oszacuj ile mniej więcej jego wdrożenie będzie kosztować państwo w skali roku! I tak dalej. :)
Join thousands of students profiting from perkmylife resources
Courses, notes, Q&A groups - all you need to study efficiently and achieve the goals!