7 wskazówek jak przygotować zwracajace uwagę CV


28.02.2014  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 7433 times
7 wskazówek jak przygotować zwracajace uwagę CV

Napisanie dobrego CV, nie jest łatwe i jest to też pierwsza zasada, którą do wiadomości powinien przyjąć każdy kto jest poważnie zainteresowany konsultingiem. Na szczęście jakość swojego życiorysu możesz przetestować już podczas aplikacji na warsztaty .the case interview.

W PERK otrzymujemy miesięcznie co najmniej kilkadziesiąt CV osób chcących dostać pracę  w naszej firmie. Zapewne te same osoby wysyłają to samo CV do innych działów HR. Problem w tym, że 40-55% tych dokumentów zupełnie nie spełnia podstawowych standardów jakich mogą oczekiwać rekruterzy.

Mamy jednak nadzieję, że CV wysyłane w ramach aplikacji na warsztaty .the case interview będą bardzo wysokiej jakości, a to między innymi dzięki spełnieniu co najmniej kilku zasad niniejszego poradnika - "Jak napisać na prawdę dobre CV - 7 wskazówek PERK". Potraktuj proszę te 7 poniższych punktów jako framework, który przy spełnieniu ich wszystkich znacząco zwiększa szanse zaproszenia Cię na interview w wymarzonej firmie doradczej.

Jednocześnie, nie martw się - podczas rekrutacji na warsztaty nie jesteśmy tak srodzy jak osławieni konsultingowi rekruterzy. Przeciwnie, naszym najważniejszym celem jest wyłonienie najlepszych spośród aplikujących zapewniając im jednocześnie szczegółowy feedback, również odnośnie ich dokumentów aplikacyjnych.


Tym samym, jeśli dostaniesz się na warsztaty masz pewność, że po ich ukończeniu zostaniesz nie tylko z umiejętnością rozwiązywania kejsów rekrutacyjnych, ale również z modelowo sporządzonym CV, dzięki którym zaproszenie na interview będziesz miał/a "jak w banku".

Przejdźmy zatem wreszcie do zasad :)


CV - jak napisać? Wskazówki


Jak napisać naprawdę dobre CV - 7 Wskazówek PERK


1) Personalizuj

Twoje CV powinno być spersonalizowane pod konkretną firmę lub w ostateczności chociaż pod branżę, do której aplikujesz, co w przypadku konsultingu oznacza uwypuklenie posiadania następujących cech:

 • zdolności przywódczych
 • umiejętności wywierania wpływu
 • zdolności analitycznych
 • oraz wrodzonej ciekawości


2) Pisz zwięźle, nie powtarzaj się

Każda linia, każdy punkt w CV musi mieć swój cel, tj. potwierdzać że masz jedną z pożądanych przez daną firmę cech. Nic nie może, samo w sobie, stanowić “zapychaczy miejsca”.

Co więcej, pamiętaj że Twoje CV powinno optymalnie zawierać się na 1 stronę A4. Jedynie w ostateczności, jeśli masz więcej, wartych pochwalenia się, punktów związanych z doświadczeniem czy wykształceniem może wydłużyć się do 2 stron A4. Jednak już np. zostawianie na drugiej stronie jedynie zainteresowań i zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych jest złym pomysłem.

Tak więc, np. nie pisz kilka razy tego samego. Jeśli np. robiłeś/łaś praktyki w kilku miejscach, zawsze w tym samym dziale, wykonując zbliżone zadania to staraj się nie tracić cennego miejsca w CV na “kopiuj wklej” tych samych punktów w doświadczeniu, jedynie zmieniając nazwę pracodawcy.

3) Bądź unikalny

Twoje CV musi być unikalne pod względem treści - nie kopiuj więc standardowych CV możliwych do znalezienia w sieci podmieniając jedynie dane osobowe na własne. Pomyśl o swoich największych osiągnięciach i postaraj się je uwypuklić. Pamiętaj, by używać tzw. słów kluczy, do których z pewnością zaliczyć można:

 • nazwę prestiżowej uczelni, którą ukończyłeś/łaś
 • nazwę uczelni zagranicznej, na której studiowałeś/łaś
 • nazwę prestiżowej organizacji studenckiej, do której przynależałeś/łaś
 • nazwę znanego projektu, który koordynowałeś/łaś
 • nazwę ważnego konkursu (również sportowego), w którym z sukcesem brałeś/łaś udział
 • nazwę znanej firmy, w której odbywałeś/łaś praktyki
 • nazwę prestiżowego kursu, który odbyłeś/łaś - np.warsztatów .the case interview :)
 • ciekawe, unikalne hobby
 • prestiżowe licencje, certyfikaty
 • stypendia: sportowe, naukowe itd. itp.

Warto również dopisać, że jako student byłeś/łaś wśród X% najlepszych na swojej uczelni (najlepiej, 1-5%, ew. 10%) oraz nadmienić, że posiadasz referencje od powszechnie znanych i poważanych osób - np. profesora z uczelni, ludzi biznesu czy byłego pracodawcy - optymalnie prezesa firmy.


Dobre CV - jak napisać?

Możesz pochwalić się medalem zdobytym na Olimpiadzie? :) Koniecznie umieść tą informację w swoim CV, nawet pomimo iż nie jest ona stricte związana z consultingiem - taki, lub podobny, sukces świadczy o innych, bardzo pożądanych przez firmy cechach4) Rekompensuj słabości

Jeśli masz jakieś słabe strony (a wiadomo, że każdy je ma) pamiętaj, że wtedy musisz jeszcze bardziej podkreślić punkty, w których jesteś lepszy/a niż inni.

5) Postaw na kompletność informacji

Nie zostawiaj punktów w CV, które wyglądają na niekompletne, jakby niedokończone - np. jeśli piszesz o doświadczeniu zawodowym to zawsze wskaż jakie typy zadań wykonywałeś/łaś; jeśli piszesz o konkursie to zawsze podkreśl, które miejsce zdobyłeś/łaś; jeśli piszesz o uczelni to zaznacz jaka była Twoja średnia ocen itd., itp.

6) Zrób research

Dobrym pomysłem może być również poproszenie znajomych, zarówno już pracujących w Twoich wymarzonych firmach jak i dopiero starających się o interview, o pokazanie swoich CV. Im więcej CV innych osób zobaczysz, tym będziesz z wyższym prawdopodobieństwem wiedzieć czy Twoje CV ma szansę zostać zauważone. Networking is the key” i w tym przypadku, to stwierdzenie ma również bardzo duże znaczenie.


Co napisać w CV? Networking


7) Format pliku - zawsze PDF

Ostatnia, czysto techniczna rada - jeśli wysyłasz swoje CV mailem bądź wgrywasz je w całości w formularzu zgłoszeniowym, zawsze zapisuj je w formacie PDF. Dlaczego? Tak po prostu jest łatwiej rekruterowi je otworzyć i przeczytać.

Uwierz, zawsze gdy rekruter musi Twoje zapisane w .doc’u CV, pobrać by je w ogóle podejrzeć, będzie się denerwował. Będzie miał poczucie utraty cennego czasu, a nie chcesz przecież żeby rekruter był do Ciebie uprzedzony jeszcze przez otwarciem Twojego CV i tym samym żeby za małe słabości, nawet zrekompensowane mocnymi stronami, Twoją kandydaturę ostatecznie odrzucił.


Dodatkowa, 8 rada, a zarazem unikalna szansa

Potraktuj aplikację na warsztaty .the case interview jako próbę sprawdzenia na ile Twoje CV jest już gotowe na wysłanie do firm doradczych. Wszakże, odrzucenie kandydata na poziomie CV, powoduje że nie może on aplikować przez pewien czas (zwykle od pół do półtora roku) ponownie do tej samej firmy.


My ze swojej strony, damy Ci podczas zajęć na warsztatach szczegółowy feedback co jeszcze można w CV poprawić, co dodać, a co wyrzucić etc., tak by Twoje CV ostatecznie naprawdę zagwarantowało Ci otrzymanie szansy na interview w wymarzonej firmie konsultingowej.


Teraz zostaje Ci już tylko, zaaplikowanie na warsztaty. :) Wykorzystaj swoją szansę