Relacja z debaty 'Bez deregulacji? Przyszłość zawodów: makler, doradca inwestycyjny'


16.01.2013  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 4952 times
Relacja z debaty 'Bez deregulacji? Przyszłość zawodów:  makler, doradca inwestycyjny'

Poznaj opinie kluczowych dla rynku ekspertów na temat planowanych zmian regulacji zawodów rynku kaptiałowego.

Lista panelistów:
  • Pan Dariusz Żuk, Prezes Zarządu Polski Przedsiębiorczej
  • Pan Grzegorz Płatek, Departament Strategii i Deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości
  • Pan dr Miłosz Rojek, Główny specjalista DSD Ministerstwa Sprawiedliwości
  • Pan dr Grzegorz Łętocha, Prezes Zarządu Związku Maklerów i Doradców
  • Pan dr hab. Sebastian Buczek, Prezes Zarządu Quercus TFI
  • Moderator - Mariusz Baciński, Prezes Zarządu PERK



Zdaniem związanych z rynkiem kapitałowym  uczestników debaty „Bez deregulacji?  Przyszłość zawodów: maklera i doradcy inwestycyjnego”, zorganizowanej przez PERK, ministerstwo próbuję „przepchnąć” deregulację jedynie z powodów politycznych, wbrew opinią branży i interesowi inwestorów, a forsowane rozwiązania przyczynią się do destabilizacji rynku kapitałowego. Grzegorz Łętocha - Prezes Związku Maklerów i Doradców  -  wyraził przekonanie, że do deregulacji akurat  tych zawodów jednak nie dojdzie.  Innego zdania byli przedstawiciele Ministerstw Sprawiedliwości, którzy uważają, że zawody te powinny być całkowicie zderegulowane. Póki co dyskusja na temat zmian w zawodzie maklera została przesunięta w czasie do tzw. trzeciej fali deregulacji.

Z prezentowanego podczas debaty badania przeprowadzonego pod koniec listopada  przez PERK na osobach związanych z rynkiem kapitałowym  wynika, że 79% ankietowanych,  uważa, że obecnie obowiązujący egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego dobrze spełnia swoje zadanie weryfikacji umiejętności kandydatów do zawodów makler natomiast 77% uważa,  że obowiązujące obecnie regulacje dobrze chronią interesy inwestorów.

W trakcie debaty sensowność deregulacji zawodu maklera została podważona przez Grzegorza Łętochę. Uważa on, że w świetle kryzysu gospodarczego bezzasadne jest znoszenie systemu licencjonowania maklerów, który od 20 lat zapewnia bezpieczeństwo rynku kapitałowego i spełnia funkcje prewencyjne. Co więcej, obecny system licencjonowania w wielu wypadkach wejście do zawodu ułatwia, bo  osoby, które skończyły inny  wydział studiów  niż ekonomiczne bez tych licencji nie miałyby sposobności wykazać się przed pracodawcą posiadaniem stosownych kwalifikacji.

- Nie we wszystkich przypadkach walczymy z patologią, w tym konkretnym wypadku walczymy z niepotrzebnymi regulacjami -  tłumaczył Miłosz Rojek (Departament Strategii i Deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości). Głównym celem deregulacji jest ułatwienie dostępu młodym ludziom do zawodów. W przypadku zawodu maklera zdawalność państwowego egzaminu  jest bardzo niska, zdaje około 1/5 przystępujących.   Ponadto wg opracowania przygotowanego przez KNF w 2010 roku firmy inwestycyjne niekiedy tolerowały działania maklerów niezgodne z prawem,  dopóki przynosiło to korzyści. Na pewno drugim celem deregulacji zawodu maklera jest wzmocnienie odpowiedzialności firmy inwestycyjnej nad szkoleniem pracowników oraz kontrolowaniem ich działań.

Przeczytaj też szokujący raport z badania na temat deregulacji zawodów rynku kapitałowego

Obecnego systemu licencjonowania maklerów i doradców inwestycyjnych bronił Sebastian Buczek, doświadczony uczestnik rynku, zarządzający towarzystwem Quercus TFI. Tłumaczył: Niska zdawalność wynika z tego, że do egzaminu maklerskiego podchodzą osoby słabo przygotowane. Argument, że w innych krajach zawód maklera jest  nieregulowany nie  przemawia do mnie. Jeżeli popatrzymy na to w  jakiej sytuacji znalazł się świat, to nie chcemy, żeby nasze banki wyglądały tak jak w Zachodniej Europie, żeby były bankami „zombi” ratowanymi przez państwo. To, co myśmy stworzyli do tej pory i działa przez 20 lat na polskim rynku finansowym naprawdę jest niezłe.  Może nie doskonałe i warto to poprawiać, ale nie warto robić wielkiej rewolucji.  



View similar articles on: Investment banking