Deregulacja zawodu Maklera: Licencja pozostaje, zmiany jednak będą


14.08.2014  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 2755 times
Deregulacja zawodu Maklera: Licencja pozostaje, zmiany jednak będą

Właśnie wchodzą w życie przepisy dotyczące drugiej już transzy zawodów deregulowanych. Tymczasem w sejmie trwają prace nad grupą trzecią, zawierającą między innymi zawód maklera. Licencje pozostają, rząd jednak planuje wprowadzić pewne zmiany. Jakie?

Dzięki głosom sprzeciwu środowiska rynku kapitałowego, a także wątpliwościom ze strony GPW oraz KNF rząd wprowadził poprawki w pierwotnym projekcie deregulacji, pozostawiając egzaminy oraz licencje maklerskie. Przetrwał jednak pomysł, by ułatwić zdobycie tytułu zawodowego maklera. Według dalszych planowanych zmian, obok egzaminu, wpis na listę maklerów umożliwić ma ukończenie studiów wyższych na uczelniach określonych ustawą lub też posiadanie licencji wydanej przez instytucję zagraniczną, a odpowiadającej polskiej wersji. Rzeczywiście, jeśli projekt wejdzie w życie w takim kształcie, poszerzy to wachlarz sposobów wejścia w posiadanie licencji maklerskiej, ale nadal wysokie miejsce zajmuje tu tradycyjna forma egzaminowania. Co więcej, tylko egzamin umożliwia zdobycie licencji maklerskiej jeszcze na studiach! 

Po co licencja?  

Osoby związane z domami maklerskimi zgodnie twierdziły, iż błędem jest całkowite otwarcie zawodu maklera, sugerując w zamian zreformowanie systemu egzaminowania i nadawania licencji. Powszechne były opinie, że aby zapewnić bezpieczeństwo systemu finansowego należy utrzymać licencje. Pracodawcy wypowiadali się, iż zatrudniając licencjonowanych maklerów, mają pewność, co do ich wiedzy na temat rynku papierów wartościowych, a także braku kryminalnej przeszłości, gdyż KNF sprawdza ten aspekt przed wpisaniem kandydata do rejestru. Maklerzy z licencją mają ponadto obowiązek postępowania etycznie, a nieodpowiednie działania są sankcjonowane jej utratą. Gdyby licencje znieść, mogłoby również spaść zaufanie klientów do domów maklerskich.


Co daje bycie licencjonowanym maklerem?

Obecnie dzięki egzaminowi i licencji maklerskiej nadawanej przez KNF zawód maklera pozostaje prestiżową profesją "czerwonych szelek". Osoby posiadające ten tytuł najczęściej zatrudniane są w firmach inwestycyjnych – domach maklerskich, bankach z działami maklerskimi, ale wiele z nich zajmuje też stanowiska kierownicze w dużych firmach. Ponadto, część z nich zajmuje się nie tylko pośrednictwem w transakcjach kupna i sprzedaży instrumentów finansowych, ale również doradztwem lub po prostu analizami rynku finansowego. Najlepsi obsługują duże fundusze inwestycyjne oraz emerytalne, zarówno polskie, jak i zagraniczne, otrzymując najwyższe pensje oraz najbardziej znaczące premie.

My, podobnie jak większość branży, uważamy, że istotność zawodu na rynku nie maleje, a ostateczna decyzja rządu o utrzymaniu licencji tylko to podkreśla. Zachęcamy zatem do kształcenia się w tym kierunku! Kolejny egzamin maklerski odbędzie się wiosną 2015! 

Zaś już 31 stycznia rusza kolejna edycja kursu Makler PERK! Dzięki niemu w 100% opanujesz cały materiał objęty egzaminem KNF i zdasz egzamin już na wiosnę! 



Sprawdź najobszerniejszy kurs maklerski:



View similar articles on: Investment banking