Egzamin na maklera - najczęściej zadawane pytania

FAQ - wszystko o licencji, egzaminie i kursach PERK na maklera

Licencja MPW

1) Jakie wymagania stawiane są przed osobą chcącą pracować jako makler bądź ubiegać się o licencję MPW?

Aby móc zostać zatrudnionym na stanowisku Maklera Papierów Wartościowych należy posiadać uprawnienia do wykonywania czynności maklerskich, które są nadawane w momencie wpisu kandydata na Listę Maklerów Papierów Wartościowych prowadzoną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Polski system prawny stawia przed kandydatami pewne wymagania, jakie muszą oni spełnić, aby móc nabyć uprawnienia do wykonywania czynności maklerskich. Przede wszystkim kandydat musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych, co oznacza, że musi mieć skończone 18 lat. Ponadto musi to być osoba, która korzysta z pełni praw publicznych. Dodatkowo potencjalny kandydat do wpisu na Listę Maklerów Papierów Wartościowych nie mógł być w przeszłości skazany prawomocnym orzeczeniem sądu za winnego:

  • przestępstwa skarbowego,
  • przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów,
  • przestępstwa przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierów wartościowych,
  • przestępstwa wskazanego w art. 306, 307 i 308 Ustawy – Prawo własności przemysłowej
  • przestępstw wskazanych w Ustawie o giełdach towarowych oraz w Ustawie o obrocie instrumentami finansowymi.

  • Gdy kandydat ma spełnione powyższe formalno – prawne warunki, może on przystąpić do egzaminu, którego zdanie jest ostatnim krokiem niezbędnym do wpisu kandydata na Listę Maklerów Papierów Wartościowych.

    2) Kto i jak często organizuje egzaminy na MPW, jaki jest ich koszt?

    Egzaminy na Licencję Maklera Papierów Wartościowych organizowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego (polski organ nadzoru nad rynkiem finansowym). W ostatnim czasie w ciągu roku odbywają się dwa takie egzaminy – zazwyczaj w marcu i październiku. Uczestnictwo w egzaminie kosztuje 500 zł.

    3) Co powinnam/powinienem zrobić, aby zapisać się na egzamin?

    Aby przystąpić do egzaminu należy wypełnić wniosek rejestrowy, który znajduje się na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego. Do wniosku należy dołączyć jedną fotografię, a także dowód zapłaty za egzamin. Taki komplet dokumentów należy wysłać listem poleconym na adres urzędu: Plac Powstańców Warszawy 1, 00 – 950 Warszawa. Istotny jest fakt, że nadanie listu poleconego musi nastąpić co najmniej 14 dni przed egzaminem. Z kolei termin egzaminu wyznaczany jest co najmniej na 90 dni przed samym egzaminem, a informacja publikowana jest na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego, a także w Dzienniku Urzędowym KNF.

    4) Jaki jest zakres materiału obowiązujący na egzaminie?

    Urząd Komisji Nadzoru Finansowego publikuje również zakres tematyczny egzaminu, proponowaną literaturę, a także listę obowiązujących aktów prawnych. Ważny jest fakt, że na egzaminie obowiązuje stan prawny na miesiąc przed egzaminem.


    - Pomocniczy wykaz literatury

    - Pomocniczy wykaz przepisów prawa

    - Zakres tematyczny egzaminu

    5) Jak wygląda egzamin na MPW?

    W dniu egzaminu kandydat powinien się stawić w wyznaczony miejscu na godzinę przed rozpoczęciem egzaminu z dowodem osobistym (BEZ DOWODU OSOBISTEGO KANDYDAT NIE ZOSTANIE WPUSZCZONY NA SALĘ EGZAMINACYJNĄ!). Przed rozpoczęciem egzaminu komisja egzaminacyjna informuje wszystkich kandydatów o zasadach obowiązujących na egzaminie. Każdy kandydat otrzymuje zestaw 120 pytań wraz kartą odpowiedzi, która stanowi najważniejszy element zestawu, ponieważ to ona jest oceniana – zestaw pytań kandydat po egzaminie może zabrać ze sobą do domu. Oprócz tego kandydat otrzymuje ołówek, temperówkę, gumkę, prosty kalkulator, a także tablice matematyczne, w których skład wchodzą wartości mnożnika wartości obecnej, mnożnika wartości przyszłej, mnożnika wartości obecnej renty i mnożnika wartości przyszłej renty. Komisja dba także o samopoczucie kandydata dokładając do zestawu soczek, kanapkę i wafelka. :)


    Egzamin jest testem jednokrotnego wyboru, prawidłowa odpowiedź punktowana jest za 2 pkt., brak odpowiedzi to 0 pkt., a nieprawidłowa odpowiedź oznacza – 1 pkt. Aby uzyskać pozytywny wynik należy zdobyć 160 pkt. Po zakończeniu egzaminu komisja zbiera zakodowane wcześniej karty odpowiedzi i wypuszcza kandydatów z sali.