Zdawalność egzaminu maklerskiego


29.05.2017  |  XXX YYY
Viewed: 4967 times
Zdawalność egzaminu maklerskiego

Egzamin maklerski do łatwych nie należy – to pierwsza myśl gdy spojrzymy na wyniki egzaminów organizowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Warto zaznaczyć, że test nie jest pisany przez przypadkowe osoby wzięte z ulicy – na egzamin wybierają się w większości ludzie, którzy spędzili na przygotowaniach kilkadziesiąt czy kilkaset godzin.

Mimo dobrego przygotowania przez egzaminacyjne sito przechodzi niewielu. Aby znaleźć się w gronie tych szczęśliwców zapraszamy do udziału w kursach, które z pewnością pomogą rozplanować naukę i skutecznie ją przyspieszą: kurs maklerski - informacje.

Aby zdać egzamin na maklera papierów wartościowych należy zmierzyć się ze 120 pytaniami i zdobyć 160 punktów z 240 możliwych. Wynik naszego testu obliczany jest wedle zasady:
• + 2 punkty za poprawną odpowiedź
• 0 punktów za brak odpowiedzi
• - 1 punkt za błędną odpowiedź

Punkty ujemne za błędną odpowiedź powodują, że niekiedy na liście wyników można znaleźć prawdziwe kwiatki. Dla przykładu w marcu 2017 jeden z kandydatów zdobył… - 49 punktów. To naprawdę ciekawy rezultat biorąc pod uwagę fakt, że wypełniając w pełni arkusz odpowiedzi losowymi odpowiedziami „zdobędziemy” -30 punktów. Nie jest to jednak odosobniony przypadek bo przeglądając historyczne wyniki można natknąć się na większą liczbę takich rezultatów. Naszym zdaniem nie jest to jednak zawsze spowodowane brakiem odpowiedniego przygotowania kandydatów ale tzw. błędami technicznymi – np. błędnym naniesieniem odpowiedzi na arkusz odpowiedzi.

Poniżej prezentujemy nieco statystyk dotyczących zdawalności egzaminu maklerskiego.

Zdawalność Egzaminu Maklerskiego - wykres

Źródło: KNF. *dane za 2017 obejmują tylko marcowy egzamin. Dane z lat 2003 – 2016 uwzględniają dwa egzaminy rocznie.

Korzystając z danych udostępnianych przez KNF zebraliśmy na jednym wykresie prawie 15 letnią historię wyników egzaminu maklerskiego. Od 2003 roku w 29 egzaminach uczestniczyło 6391 kandydatów, z których 1213 pomyślnie go ukończyło. Daje nam to średnią zdawalność na poziomie 19% z odchyleniem standardowym 4%.

Przeciętny egzamin z lat 2003 – 2017 wygląda następująco: podchodzi do niego 220 osób z czego zdają 42. Lista maklerów papierów wartościowych powiększa się zatem średnio o ok 80 nazwisk rocznie (na dzień pisania artykułu 2980 osób legitymuje się licencją maklerską).

Czytaj także: Lista Maklerów w podziale na płeć i lata

Egzamin z marca 2017 roku był jednym z najtrudniejszych w historii – zaliczyło go zaledwie 16 osób z 146 kandydatów co daje zdawalność na poziomie 11%. Jednakże nie zawsze jest tak źle; dla przykładu w marcu 2015 roku test pomyślnie ukończyło 75 z 244 zdających co daje wynik prawie 31%. Dlatego jeżeli nie udało nam się pierwsze podejście bo akurat trafiliśmy na przysłowiową „rzeź” warto próbować dalej. Jak widać po statystykach Komisji Nadzoru Finansowego przytrafia się przygotować nieco bardziej „przyjazny” dla kandydatów test.

Pozostaje jeszcze poruszyć kwestię odwołań do wyniku, dzięki którym kilka lat temu do grona laureatów dołączało kilka a nawet kilkanaście osób. Było to rezultatem nieścisłości i błędów w pytaniach, które w odwołaniu można było podważyć i zyskać kilka cennych punktów. Osoby z wynikami w przedziale 150-160 punktów mogły liczyć na to, że Komisja Nadzoru Finansowego uwzględni ich zastrzeżenia co do treści egzaminu i dokona korekty wyniku wynosząc ponad próg 160 punktów. W ostatnich latach jednak sytuacja się zmieniła – odwołania są bezskuteczne. Jest to wynikiem przede wszystkim bardzo dobrego przygotowywania testów, do których ciężko mieć jakiekolwiek zastrzeżenia.

View similar articles on: Investment banking