Wywiad z Karolem Paczuskim - dwukrotnie pokonał wszystkich - przeczytaj jak to zrobił!


01.01.2012  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 3085 times
Wywiad z Karolem Paczuskim - dwukrotnie pokonał wszystkich - przeczytaj jak to zrobił!

Karol Paczuski, student Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - zdobył najwyższy wynik na ostatnim egzaminie maklerskim (189 punktów) i jest zwycięzcą letniej edycji Konkursu Wiedzy Maklerskiej – organizowanego przez PERK

Adam Jabłonka: Po pierwsze, jeszcze raz pragnę pogratulować uzyskania najlepszego wyniku podczas październikowego egzaminu na maklera papierów wartościowych. 
Karol Paczuski: Dziękuję! Tegoroczne wakacje były dla mnie bardzo pracowite. To był czas intensywnego przygotowania do egzaminu.

AJ: Co sprawiło Ci największą trudność podczas egzaminu i dlaczego?
KP: Największym wyzwaniem było dla mnie opanowanie części prawnej - nauka niemal 800 stron aktów prawnych jest nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, że poziom szczegółowości niektórych pytań jest zdumiewający... Bardzo przydatne było również rozwiązywanie quizów prawnych na platformie PERK. Jeśli chodzi o “część matematyczną” to przerabiałem zadania z poprzednich egzaminów.
Druga rzecz to zadania z ustalania kursów na giełdzie. Rozwiązanie niektórych z nich wymaga kilku minut oraz szczegółowej znajomości SZOG-u, co przy presji czasu i odrobinie stresu może spowodować wybór błędnej odpowiedzi. Kłopotliwe były również pytania teoretyczne, np.  o “efekt alokacji” czy też strategie zarządzania obligacjami. Warto podkreślić, że takie pytania pojawiły się już na poprzednim egzaminie, a więc rada dla kandydatów - przeczytajcie uważnie książkę Eltona, Grubera “nowoczesna teoria portfelowa...”.

AJ: Czy byłeś na jakimś kursie przygotowującym do egzaminu?
KP: Oczywiście. Jeszcze rok temu nie myślałem o tym, by zdawać egzamin na maklera. Dopiero kolega zachęcił mnie, by zapisać się na kurs na maklera organizowany przez PERK. Kurs miał miejsce w grudniu 2010 roku i trwał dwa weekendy. Przerabiając część matematyczną doszedłem do wniosku, że warto się przygotować i podejść do egzaminu. Tym bardziej, że szkolenie prowadził świeżo wówczas upieczony makler - Mariusz Baciński. Udało się za pierwszym razem.

AJ: Czy warto według Ciebie iść na taki kurs i dlaczego?
KP: Jak widać warto!! Przede wszystkim można się dowiedzieć, jaki jest zakres egzaminu, jakie zagadnienia się pojawiają (matematyka finansowa, wycena obligacji, akcji, analiza finansowa, itp). Prowadzący tłumaczą w przystępny sposób te kwestie oraz przerabiają wraz z uczestnikami zadania z poprzednich egzaminów. Nauka prawa - to przede wszystkim praca w domu.

AJ: Wygrałeś również Konkurs Wiedzy Maklerskiej, rzutem na taśmę …
KP: Gratulacje dla zespołu PERK za świetny pomysł! Była to niewątpliwie motywacja do nauki i świetna okazja, by sprawdzać swoją wiedzę. Zmiana zasad w trakcie trwania konkursu uatrakcyjniła go i umożliwiła mi odrobienie początkowych strat. Regularna nauka opłaciła się podwójnie...

AJ: Dlaczego zdecydowałeś się na egzamin czy wiążesz swoją przyszłość z zawodem maklera?
KP: Wiążę swoją przyszłość z szeroko pojętą branżą finansową. Nie ukrywam, że praca w bliskości rynków finansowych jest moim celem. Licencja maklera może okazać się przepustką do tych zawodów.

AJ: Czy planujesz podchodzić do egzaminu na Doradcę Inwestycyjnego, lub do programu CFA?
KP: Tak, mam zamiar dalej pogłębiać swoją wiedzę. Następnym etapem jest zatem egzamin na doradcę inwestycyjnego....

AJ: W jaki sposób przygotowywałeś się do części prawnej egzaminu? Dla większości jest to największy problem.
KP: Jak już wcześniej wspomniałem, czytałem akty prawne (wybrane spośród listy aktów prawnych rekomendowanych przez KNF, które najczęściej pojawiały się na poprzednich egzaminach) oraz przerabiałem quizy prawne, dostępne na platformie PERK - polecam tę formę nauki, można się wiele nauczyć!!

AJ: Czy masz jakieś porady jak dobrze zagospodarować czas podczas egzaminu?
KP: Po pierwsze, nie stresować się - oszczędzamy przez to dużo czasu;-)
Pytania z części prawnej nie zajmują wiele czasu, więc na zadania matematyczne mamy więcej niż statystyczne 1,5 minuty. Osobiście, omijałem pytania, których rozwiązania nie byłem pewny oraz starałem się nie “strzelać”(lepiej dostać 0 pkt-ów niż stracić 1). Czas, który pozostał po rozwiązaniu ostatniego pytania przeznaczyłem na zastanowienie się nad ominiętymi pytaniami - dzięki temu zaznaczyłem jeszcze kilka dobrych odpowiedzi. I co ważne, należy od razu przenosić poprawne odpowiedzi na arkusz odpowiedzi..;-)

AJ: Karolu, na koniec powiedz proszę jakie masz plany na przyszłość?
KP: Odrobić wakacje.... Na początek tygodniowy pobyt w Paryżu w czasie przerwy świątecznej. Planów na ferie zimowe jeszcze nie mam ;-) W przyszłym roku będę bronić pracy licencjackiej i zapewne przygotowywać się do egzaminu na doradcę inwestycyjnego. Chciałbym również odbyć praktyki/staż w jednej z instytucji finansowych.

AJ: Dziękuję za wywiad i życzę dalszych sukcesów. Trzymamy za Ciebie kciuki.



View similar articles on: Investment banking