Szokujący raport z badania na temat deregulacji zawodów rynku kapitałowego


03.12.2012  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 3039 times
Szokujący raport z badania na temat deregulacji zawodów rynku kapitałowego

Z badania ankietowego zrealizowanego przez PERK, portal Wyborcza.biz oraz TVN CNBC wynika, że aż 79 proc. ankietowanych uważa, iż egzamin KNF dobrze weryfikuje umiejętności kandydatów do zawodu maklera. Z badania wynika też, że zarówno inwestorzy, jak i aspirujący do zawodu maklera są przeciwko pomysłom Ministerstwa Sprawiedliwości.

79% ankietowanych w badaniu PERK Platformy Rynku Kapitałowego przeprowadzonym na osobach związanych z rynkiem kapitałowym, uważa, że obecnie obowiązujący egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego  dobrze spełnia swoje zadanie weryfikacji umiejętności kandydatów do zawodów makler i doradca inwestycyjny. Co ciekawe, przeciw pomysłom Ministerstwa Sprawiedliwości, które proponuje zniesienie obowiązkowych egzaminów,  opowiadają się zarówno działający już na rynku maklerzy i doradcy inwestycyjni, jak i kandydaci do zawodu, a także inwestorzy.

Od kilku miesięcy, w Ministerstwie kierowanym przez Jarosława Gowina, trwają prace nad otwarciem kolejnych 91 profesji, w tym maklera i doradcy inwestycyjnego. Projekt drugiej ustawy deregulacyjnej został już przesłany do konsultacji społecznych. Według obowiązującego w tej chwili prawa, aby zostać maklerem lub doradcą trzeba zdać bardzo trudny egzamin i zostać wpisanym na listę prowadzoną przez KNF. Kandydaci do zawodu nie mogą także być karani za przestępstwa skarbowe i muszą korzystać z pełni praw publicznych.   

Aż 61% badanych związanych z rynkiem kapitałowym uważa, że o możliwości pracy jako makler lub doradca inwestycyjny w pierwszym rzędzie powinno decydować państwo lub jego instytucje. Jedynie 35% jest zdania, że dostęp do tych zawodów należy  uwolnić, tak, aby decydował rynek i podmioty na nim działające. 
“Deregulacja wzbudza w środowisku ogromne emocje, co pokazuje również nasze badanie” - twierdzi Mariusz Baciński Prezes PERK - “Mam wrażenie, że Ministerstwo robi niewiele, żeby te emocje ostudzić. Ciągle nie wiemy, jak miałby wyglądać rynek po deregulacji i czy wprowadzone zmiany nie spowodują spadku zaufania inwestorów do rynku. Uważam, że deregulację przeprowadzić należy, chociaż jej forma powinna być szeroko skonsultowana z zainteresowanymi”. 

Ostatni egzamin do zawodu makler przeprowadzony 28 października z blisko 300 kandydatów zdało jedynie 49 kandydatów. W Polsce licencję maklera posiada 2,6 tys. osób. 

Informacja o badaniu:
Badanie zrealizowane zostało przez PERK Platforma Rynku Kapitałowego, wspólnie z Wyborcza.biz i TVN CNBC. W badaniu wzięły udział osoby które już są w zawodzie - maklerzy i doradcy inwestycyjni, a także inwestorzy, oraz kandydaci do zawodów. W sumie zrealizowano 356 wywiadów.  Termin badania 14-24 listopad 2012. 



Zobacz pełny raport z badania

View similar articles on: Investment banking