Poradnik PERK: Jak znaleźć idealnego pracownika? Testy rekrutacyjne


03.07.2014
Viewed: 8014 times
Poradnik PERK: Jak znaleźć idealnego pracownika? Testy rekrutacyjne

CV i list motywacyjny są bardzo ważne, ale nie odpowiadają na pytanie, jakie dany kandydat ma predyspozycje i co naprawdę potrafi. Jak to sprawdzić? Testując!

CV i co dalej

 

Starannie przygotowane dokumenty aplikacyjne, czyli najczęściej curriculum vitae i list motywacyjny, są na pewno sygnałem, że kandydat jest dokładny i zmotywowany. Przygotowuje się je jednak według pewnego schematu i, chociaż zawierają kluczowe informacje, to jednak nie przedstawiają pełnego obrazu kompetencji kandydata. Co więcej, w czasach, gdy mocno wzrasta wskaźnik scholaryzacji, a blisko połowa młodych Polaków studiuje, dyplom wyższej uczelni przestał być wyróżnikiem, a o pracę nader często ubiegają się osoby jeszcze studiujące, które okazują się niezwykle cennymi pracownikami. Z kolei doświadczenie zawodowe wpisane w cv należałoby zweryfikować, a nie zawsze mamy możliwość spytania o - subiektywną skądinąd - opinię byłych pracodawców wszystkich aplikujących na dane stanowisko. Tu z pomocą przychodzą rekrutacyjne testy online, które pozwalają w obiektywny sposób zweryfikować umiejętności kandydatów już na samym początku procesu rekrutacyjnego! 


Naukowcy zajmujący się badaniem efektywności różnych sposobów rekrutacji i selekcji pracowników podkreślają, że najbardziej rozpowszechnione obecnie sposoby selekcji kandydatów, czyli rozmowy rekrutacyjne i analiza cv, mają tzw. współczynnik trafności niewiele wyższy niż losowy wybór przyszłych pracowników. Najwyższe wskaźniki uzyskuje tutaj metoda Assesment Center (0,63 w skali od 0 do 1) oraz właśnie testy rekrutacyjne (od 0,41 do 0,53 w zależności od rodzaju testu).* 


Test na platformie online można wykorzystać już na etapie zbierania aplikacji, odwracając tradycyjnie pojęty proces rekrutacji polegający na analizie cv a następnie na rozmowie kwalifikacyjnej. Wówczas do każdego zgłaszającego się do nas kandydata wysyłamy email z linkiem do testów, które badają umiejętności istotne na danym stanowisku pracy, zaznaczając, że ich rozwiązanie jest warunkiem koniecznym dla przyjęcia złoszenia. Wtedy też rozpatrywanie dokumentów aplikacyjnych możemy ograniczyć tylko do tych kandydatów, którzy otrzymali satysfakcjonujące nas wyniki. Znacznie zmniejszymy w ten sposób wysiłek działu HR wkładany w przeprowadzenie rekrutacji, skrócimy czas potrzebny na wyłonienie najlepszych aplikacji, a przede wszystkim ograniczymy koszty. 


Trafność, szybkość i efektywność testów online przemawia za tym, by stosował je w procesie rekrutacji każdy pracodawca. Dodatkowe informacje pozwolą każdemu dokonać bardziej świadomej decyzji rekrutacyjnej i uniknąć kosztownych błędów. Jednak jaki test powinniśmy wybrać?


Więcej niż liczby i słowa

 

Najpopularniejsze typy testów stosowanych w rekrutacji to testy numeryczne i werbalne. Takie też posiada w swojej ofercie PERK. Testy te sprawdzają zdolności analityczne oraz umiejętność szybkiego liczenia, a także czytania ze zrozumieniem i logicznego wnioskowania na podstawie przeczytanego tekstu. Ale nie tylko. Ponieważ kandydaci mają ograniczony czas na ich rozwiązanie, testują one również umiejętność pracy pod presją czasu. Ponadto, testy dostępne na stronie PERK są w języku angielskim, zatem do pewnego stopnia sprawdzają też znajomość tego języka. Nie są to jednak jedyne typy testów stosowane w rekrutacji. Wielu pracodawców decyduje się na zbadanie wiedzy z konkretnej dziedziny czy języka w formie testowej, a nawet stosuje testy psychometryczne czy kwestionariusze osobowości. Z kolei część rekrutujących przygotowuje własne testy online, które stanowią niemal dokładne odzwierciedlenie zadań stawianych przed pracownikiem na danym stanowisku. Takie testy zawierają zazwyczaj zadania otwarte, składające się z opisu problemu i pytania o to, jak kandydat by sobie z nim poradził, lub inne pytania analityczne. Można je porównać do małego Assessment Center przeprowadzanego online. 


Na platformę internetową możemy też przenieść część pytań, które zadalibyśmy aplikującemu na rozmowie kwalifikacyjnej. Możemy na przykład poprosić o podzielenie się pomysłami na rozszerzenie asortymentu oferowanych przez firmę produktów czy usług albo zapytać, co jego zdaniem wyróżnia naszą firmę na tle konkurencji. W ten sposób, nawet jeśli ostatecznie nie zatrudnimy danej osoby, jej odpowiedzi dostarczą nam wglądu w to, jak postrzegana jest nasza firma, oraz pomysłów na dalszy jej rozwój.


* Na podstawie: Margaret Dale, Skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników, Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2013




Zobacz:




Warto przeczytać:

Poradnik PERK: Jak znaleźć idealnego pracownika


View similar articles on: Human resources