Poradnik PERK: Jak znaleźć idealnego pracownika?


17.06.2014  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 6447 times
Poradnik PERK: Jak znaleźć idealnego pracownika?

Rekrutacja stanowi wyzwanie nie tylko dla poszukujących pracy, ale również dla pracodawców. W niniejszym cyklu artykułów postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak znaleźć pracownika, który nie tylko dobrze dopasuje się do firmy, ale również pozostanie w niej na dłużej.


W wielu przypadkach, gdy potrzeba zatrudnienia nowego pracownika jest szczególnie paląca, brakuje czasu i zasobów, by solidnie przygotować proces rekrutacyjny. Tymczasem skutki błędów popełnionych nawet na początkowych etapach procesu rekrutacyjnego mogą przynieść dotkliwe konsekwencje w postaci rezygnacji z pracy nowozatrudnionych osóbi, konieczności poniesienia kosztów ponownej rekrutacji na to samo stanowisko oraz spadku morale pozostałych pracowników. Badania Harvard Business Review wskazują, że aż 80 procent rotacji kadr wynika z błędów popełnionych na tym najwcześniejszym etapie. Warto zatem poświęcić szczególną uwagę rekrutacji, tak by wyłonić kandydata, który nie tylko sprawdzi się na danym stanowisku, ale wręcz przekroczy oczekiwania pracodawcy, stając się jednym z najcenniejszych dla firmy pracowników.
 
Zacznij od siebie
 
Bez względu na to czy rekrutację zlecamy firmie zewnętrznej czy też przeprowadza ją własny dział HR, należy pamiętać, że prawdziwe poszukiwanie idealnego kandydata zaczyna się nie w momencie przeglądania dokumentów aplikacyjnych, ale wcześniej, na etapie sporządzania ogłoszenia o rekrutacji i opisu stanowiska, na które chcemy rekrutować pracowników. Jest to też idealny moment, by przemyśleć strategię rozwoju firmy, jej strukturę oraz zakres obowiązków, jakie wykonywać ma osoba, której poszukujemy. Być może część zadań na tym stanowisku możemy przekazać innym pracownikom, a zatrudnić osobę z nowymi kompetencjami, które pomogą firmie w osiągnięciu kolejnego etapu rozwoju?

Przygotowując opis stanowiska, warto podzielić poszukiwane u kandydata do pracy cechy i umiejętności na trzy grupy: niezbędne, pożądane, czyli takie, które będą dodatkowym atutem, oraz cechy niewskazane na danym stanowisku. Unikajmy myślenia życzeniowego - znajomość języka obcego wpiszmy do wymagań, jeśli rzeczywiście jest ona wykorzystywana na stanowisku pracy. Oczekując od kandydatów wykształcenia wyższego, miejmy na uwadze, że na wstępie wyeliminujemy w ten sposób zdolnych studentów. Pamiętajmy również, że osoba, której poszukujemy, będzie musiała nie tylko legitymować się określoną wiedzą i kompetencjami, ale również posiadać osobowość i sposób bycia, który będzie pasował do reszty zespołu, kultury naszej organizacji, a także przypadnie do gustu naszym klientom. Pomyślmy zatem o stworzeniu profilu osobowościowego poszukiwanego przez nas kandydata, gdzie zawrzemy pozamerytoryczne cechy, które powinien posiadać.
 
Wędka czy sito?
 
W zależności od tego czy rekrutujemy na wysokie stanowisko o bardzo konkretnych wymaganiach czy też poszukujemy pracowników średniego i niższego szczebla, możemy skorzystać z dwóch różnych metod rekrutacji. W pierwszym przypadku najbardziej sprawdzi się metoda Direct/Executive Search, która polega na bezpośrednim kontakcie z konkretnymi osobami, wyszukanymi pod kątem interesujących nas kryteriów. Ten typ rekrutacji jest też najczęściej powierzany zewnętrznym agencjom, które mają dostęp do szerokich baz danych, zawierających informacje o specjalistach z różnych dziedzin.
 
Metoda Search & Selection wybierana jest, gdy chcemy wyłonić najlepszych kandydatów z dużej puli zgłoszeń. Jest to metoda bardziej opłacalna, bo może zostać powierzona wewnętrznemu działowi HR firmy. By zapewnić napływ aplikacji od osób odpowiednio przygotowanych, warto, prócz przygotowania rzetelnego ogłoszenia z dokładnym opisem stanowiska i wymagań, zadbać o zamieszczenie go w odpowiednich mediach, np. na internetowych portalach z ogłoszeniami o pracę oraz w serwisach społecznościowo-rekrutacyjnych. 

Według raportu “Pierwsze kroki na rynku pracy” Deloitte oraz Katedry Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie aż 87% studentów oraz młodych absolwentów wymieniło Internet, jako najważniejsze źródło wiedzy o ofertach pracy. Jednocześniej około 60% z nich wskazuje, że firmy niewystarczająco wykorzystują nowoczesne media. Zatem jeśli poszukujemy pracowników w tej grupie, obecność w mediach Internetowych jest wręcz nieodzowna. Co więcej, portale rekrutacyjne i serwisy profesjonalne oferują wiele narzędzi zwiększających efektywność rekrutacji, jak specjalistyczne wyszukiwarki, które pomagają rekruterów odnaleźć odpowiednich kandydatów do pracy a rekrutującym - interesujące ich oferty.


Zobacz również:
Numeryczne testy rekrutacyjne
Werbalne testy rekrutacyjne