Poradnik PERK: Jak rozplanować naukę do egzaminu na maklera?


28.08.2013  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 16735 times
Poradnik PERK: Jak rozplanować naukę do egzaminu na maklera?

Kandydat na Maklera Papierów Wartościowych zanim przystąpi do nauki, najpierw prawdopodobnie mocno się przerazi ogromem wiedzy, jaką musi nabyć. Przerażająca jest także liczba aktów prawnych obowiązujących na egzamin i pozycji z polecanej literatury...

Na szczęście, w PERK, zależy nam, aby potencjalni kandydaci na Maklerów Papierów Wartościowych poświęcili, jak najmniej czasu na przygotowanie się do egzaminu, a przy tym zdobyli jak najszerszą wiedzę. Specjalnie dla osób, które cenią sobie czas i wygodę nauki w domu, Platforma Rynku Kapitałowego przygotowała specjalny program nauki online – Kurs maklerski SELF-STUDY.

Pakiet MPW SELF-STUDY zawiera:

  • Dostęp do kursu online z prawa;
  • Dostęp do kursu online z części matematycznej;
  • Dostęp do kursu online z ustalania kursów na GPW;
  • Materiały z kursów stacjonarnych w formie papierowej (poszerzone!);
  • Wydrukowane i zbindowane najważniejsze ustawy obowiązujące na egzaminie;
  • Udział w Ogólnopolskim Egzaminie Próbnym na Maklera Papierów Wartościowych;
  • Książka "Inwestycje, Instrumenty finansowe, ryzyko finansowe, ...", K. Jajuga, PWN, 1998, która jest podstawową literaturą do egzaminu;
  • Materiały dodatkowe: kalkulator prosty (taki sam, jak na egzaminie) oraz tablice matematyczne z wartościami mnożników wartości pieniądza, zestaw wzorów, egzamin próbny z części analitycznej (60-cio zadaniowy) wraz z arkuszem odpowiedzi.

9 KROKÓW NAUKI: Jak rozplanować naukę by perfekcyjnie przygotować się do egzaminu na MPW?


Krok 1. Na samym początku należy przeczytać wstępy teoretyczne PERK do poszczególnych działów (znajdujące się w materiałach kursowych), opatrzone są bowiem przykładami i wzorami niezbędnymi do dobrego zrozumienia zagadnień.


Krok 2. Następnie należy przerobić po jednym razie wszystkie zadania z kursu online "Analityczny" z części matematycznej egzaminu (tryb „nauka”), gdzie można zapoznać się ze schematami rozwiązywania poszczególnych zadań. Pomocne w tym mogą być przygotowane wzory dołączone do pakietu (należy pamiętać, że wzorów takich nie ma na egzaminie i należy wszystkie znać na pamięć i biegle się nimi posługiwać). Kolejnym krokiem jest przerobienie wszystkich zadań jeszcze raz na papierze, posiłkując się wydrukowanymi materiałami z kursów stacjonarnych.

                                      kurs maklerski, kurs maklerski online, kurs na maklera, kurs na maklera giełdowego, kurs na maklera papierów wartościowych, egzamin maklerski


Krok 3. W trzecim kroku powinno się zrobić drugie podejście do zadań z części matematycznej w formie papierowej, posiłkując się wydrukowanymi materiałami z kursów stacjonarnych, a następnie drugie podejście do kursu online "Analityczny" (tryb „nauka”), gdzie będzie można jeszcze raz zapoznać się ze sposobem rozwiązania poszczególnych zadań.

                                      kurs maklerski, kurs maklerski online, kurs na maklera, kurs na maklera giełdowego, kurs na maklera papierów wartościowych, egzamin maklerski


Krok 4.   Kolejnym etapem nauki do egzaminu jest opanowanie działu „Ustalanie kursów na GPW”. W tym celu należy na początek zapoznać się dokładnie z Regulaminem Giełdy oraz Szczegółowymi Zasadami Obrotu Giełdowego. Później należy przerobić wszystkie zadania z kursu online Notowania UTP (tryb „nauka”), gdzie można zapoznać się ze schematami rozwiązywania poszczególnych zadań.

Następnie zaleca się przerobienie wszystkich zadań w formie papierowej posiłkując się wydrukowanymi materiałami z kursów stacjonarnych i wypisanie wszystkich problemów. Po tym należy jeszcze raz podejść do wszystkich zadań z kursu online Notowania UTP (tryb „nauka”), gdzie będzie można jeszcze raz prześledzić sposób rozwiązania zadań, które sprawiają problemy. Ostatnim krokiem powinno być przerobienie egzaminu próbnego 60-cio zadaniowego.
                                                             kurs maklerski, kurs maklerski online, kurs na maklera, kurs na maklera giełdowego, kurs na maklera papierów wartościowych, egzamin maklerski

Krok 5.   Po dokładnym przerobieniu części matematycznej oraz ustalania kursów, czas na naukę prawa. Na początek należy przeczytać po jednym razie najważniejsze akty prawne według tabelki znajdującej się na stronie 2 w wydrukowanych materiałach z kursów stacjonarnych. Następnie należy wykonać po 2 podejścia do każdego testu w kursie online Nauka prawa (zaleca się przerobić najpierw wszystkie testy jeden raz, a dopiero później drugi).

                                                            kurs maklerski, kurs maklerski online, kurs na maklera, kurs na maklera giełdowego, kurs na maklera papierów wartościowych, egzamin maklerski


Krok 6.   Po tym dokładnym zapoznaniu się z całym materiałem obowiązującym na egzaminie przychodzi czas na powtórki. W tym celu należy skorzystać z trybu „sprawdź się” w kursach online "Analitycznym" oraz "Notowania UTP" (po 2 podejścia do każdego testu) oraz z trzeciego podejścia do testów w kursie online z prawa. Przed podejściem do testów z prawa zaleca się, w celu powtórzenia i usystematyzowania wiedzy, przeczytanie streszczeń aktów prawnych dostępnych w kursie, zawierających najważniejsze informacje zawarte w każdym akcie prawnym.



Krok 7.   Materiału nie powinno powtarzać się działami, tak jak to miało miejsce podczas nauki! Zaleca się, aby każdego dnia rozwiązać po jednym teście w kursach z części matematycznej oraz z ustalania kursów oraz część testów z prawa.


Krok 8.   W ramach powtórzenia powinno się zajrzeć jeszcze raz do książki K. Jajugi, skupiając się na zagadnieniach napisanych wytłuszczonym drukiem oraz ewentualnie tych, które nadal sprawiają problemy.


Krok 9.   Tydzień przed egzaminem zaleca się podejście do Ogólnopolskiego Egzaminu Próbnego organizowanego przez PERK. Jest to świetna okazja, aby sprawdzić się w warunkach zbliżonych do tych panujących na prawdziwym egzaminie.  Pozwala również wyłapać te obszary, które nadal wymagają poprawienia. [Należy zgłosić taką chęć poprzez zapisanie się na egzamin i wpisanie w komentarzach „Darmowy dostęp do OEP, jako SELF-STUDY student”]

                                                         kurs maklerski, kurs maklerski online, kurs na maklera, kurs na maklera giełdowego, kurs na maklera papierów wartościowych, egzamin maklerski

Ostatni tydzień przed egzaminem należy spędzić na powtarzaniu materiału skupiając się na tym, co sprawia największe problemy.


Będąc tak przygotowanym, egzamin na maklera wyda nam się o wiele przyjemniejszym przeżyciem! :)

View similar articles on: Investment banking