Poradnik PERK: Egzamin na Doradcę Inwestycyjnego


26.09.2013  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 12819 times
Poradnik PERK: Egzamin na Doradcę Inwestycyjnego

Egzaminy na Licencję Doradcy Inwestycyjnego organizowane są przez polski organ nadzoru nad rynkiem finansowym – Komisję Nadzoru Finansowego. W ostatnim czasie w ciągu roku odbywają się dwa takie egzaminy – zazwyczaj w marcu i październiku.



Aby przystąpić do egzaminu należy wypełnić wniosek rejestrowy, który znajduje się na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego. Do wniosku należy dołączyć jedną fotografię, a także dowód zapłaty za egzamin (uczestnictwo w każdym etapie egzaminu kosztuje 500 zł). Taki komplet dokumentów należy wysłać listem poleconym na adres urzędu:

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego
Plac Powstańców Warszawy 1
00 – 950 Warszawa

Istotny jest fakt, że nadanie listu poleconego musi nastąpić co najmniej na 21 dni przed pierwszym etapem egzaminu.


Kandydatowi, który zaliczył pierwszy etap egzaminu przysługuje prawo do trzykrotnego przystąpienia do drugiego etapu egzaminu w trzech najbliższych terminach jego przeprowadzenia, pod warunkiem wniesienia za każdym razem opłaty egzaminacyjnej co najmniej na 7 dni przed drugim etapem egzaminu oraz przedłożenia dowodu wpłaty w dniu egzaminu.

Kandydatowi, który zaliczył drugi etap egzaminu przysługuje prawo trzykrotnego przystąpienia do trzeciego etapu egzaminu w trzech najbliższych terminach jego przeprowadzania, pod warunkiem wniesienia za każdym razem opłaty egzaminacyjnej co najmniej na 7 dni przed trzecim etapem egzaminu oraz przedłożenia dowodu wpłaty w dniu egzaminu.



Formuła egzaminu:

Egzamin na DI

I etap
Pierwszy etap egzaminu to test jednokrotnego wyboru składający się ze 110 pytań, który trwa 5 godzin zegarowych. Poprawna odpowiedź punktowana jest za 2 pkt., brak odpowiedzi oznacza 0 pkt., a efektem zaznaczenia nieprawidłowej odpowiedzi jest odjęcie 1 pkt.

Aby zaliczyć ten etap należy zdobyć co najmniej 135 pkt!


II etap
Drugi etap egzaminu składa się z 5 otwartych zadań o charakterze problemowym. Aby zaliczyć ten etap należy z każdego zadania osobno zdobyć co najmniej 51% punktów. Jest to najtrudniejszy i jednocześnie najbardziej uczący z trzech etapów egzaminów, gdyż należy się wykazać znajomością zaawansowanych modeli wyceny, analizy wielu strategii inwestycyjnych, czy znajomością zasad tworzenia i analizy sprawozdań finansowych.


III etap
Z kolei etap trzeci to 2 zadania otwarte, na których rozwiązanie kandydaci mają 2 godziny. Podobnie, jak w etapie drugim, do zaliczenia tego etapu niezbędne jest zdobycie 51% punktów z każdego zadania osobno. Charakterystyczny jest fakt, że trzeci etap egzaminu składa się z problematyki etyki zawodowej na rynku finansowym oraz z zadania polegającego na sporządzeniu rekomendacji inwestycyjnej na temat dowolnego instrumentu inwestycyjnego lub strategii inwestycyjnej.

Po zaliczeniu wszystkich trzech etapów, kandydat powinien w ciągu trzech miesięcy od daty zaliczenia egzaminu złożyć wniosek o wpis na Listę Doradców Inwestycyjnych.


Czy można się odwołać od swojego wyniku?
Jeżeli natomiast kandydatowi nie powiedzie się na egzaminie, może on podejść po raz kolejny na następnym terminie. W przypadku, gdy kandydat uważa, że jego odpowiedzi były poprawne, a Komisja uznała, że są niepoprawne, kandydat może złożyć odwołanie uzasadniając swoje wątpliwości. Po każdym egzaminie istnieje lista osób, które zaliczyły egzamin po odwołaniach, co oznacza, że gdy kandydatowi brakuje kilka punktów, a jest on pewny swoich odpowiedzi, warto napisać odwołanie.

Po uzyskaniu licencji Doradcy Inwestycyjnego pozostaje już tylko szukać pracy w tym niezwykle prestiżowym i popłatnym zawodzie! :)

View similar articles on: Investment banking