Nadzwyczajny wzrost liczby zagranicznych studentów
22.08.2015 | Lena Rzatkiewicz
Viewed: 5714 times
W Polsce studiuje 35.983 obcokrajowców, z czego prawie połowę stanowią Ukraińcy – wynika z raportu „Studenci zagraniczni w Polsce”. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba ta zwiększyła się o prawie 7 tysięcy, co daje historyczny przyrost o 23 proc.. Czy zatem nasz kraj ma szansę przyciągnąć równie wielu studentów zagranicznych, jak Wielka Brytania czy Niemcy?
Patrząc na współczynnik umiędzynarodowienia, który wynosi obecnie 2,32 proc., można stwierdzić, że daleko nam jeszcze do tak różnorodnych skupisk studentów, jakie mają: Wielka Brytania czy USA. Także nasi sąsiedzi – Czechy, Słowacja, Litwa – mogą pochwalić się wyższym odsetkiem zagranicznych studentów na swoich uniwersytetach. Dla porównania - średnia unijna tego indeksu wynosi ok. 8 proc..
Sytuacja jednak stale się poprawia. W ciągu ostatnich 8 lat przybyło w Polsce przeszło 25 tysięcy osób studiujących obcokrajowców. W tym samym czasie łączna liczba studentów zmniejszyła się aż o ponad 400 tysięcy.
Z jakich regionów świata przyjeżdżają do nas studenci? Przede wszystkim - ze Wschodu. Najliczniejszą grupę obcokrajowców na polskich uczelniach stanowią Ukraińcy – 42 proc.. Następni w kolejności są Białorusini, Norwegowie i Hiszpanie. Pierwszą piątkę zamykają Szwedzi. Wbrew międzynarodowym trendom, w Polsce studiuje niewielki odsetek Azjatów. Spośród ponad 4 milionów “studenckich nomadów” na świecie, co drugi pochodzi z Azji. W naszym kraju - z tego kontynentu wywodzi się jedynie 13 proc. przyjezdnych żaków.
Najczęściej wybierane kierunki to medycyna, ekonomia oraz jej pochodne i prawo. Tu stopień umiędzynarodowienia zbliża się do wspomnianych średnich dla EU-27.
Co sprawia, że nasze uniwersytety przyciągają przyjezdnych? Przede wszystkim ciągle postępujące rozszerzanie oferty studiów w języku angielskim (obecnie polskie uczelnie oferują ich już ponad 500) i dobry PR. Od 8 lat istnieje np. skupiający 55 najlepszych polskich uczelni program „Study in Poland” dla promocji rodzimych ośrodków edukacyjnych poza granicami kraju.
Oferta polskich uczelni jest atrakcyjna ze względu na dobrą jakość studiów oferowanych w Polsce, konkurencyjne ceny, niskie koszty utrzymania, przy jednoczesnej możliwości otrzymania europejskiego dyplomu – mówi dr. Barbara Siwińska, autorka książki nt. umiędzynarodowienia polskich uczelni pt. „Uniwersytet ponad granicami”. Jednak nie wolno zapominać, że wciąż jeszcze gonimy świat, jeżeli chodzi o poziom umiędzynarodowienia uczelni i liczbę studentów zagranicznych.
Z roku na rok rośnie liczba zagranicznych studentów w Polsce, co powinno być powodem do zadowolenia, zwłaszcza w obliczu niżu demograficznego i malejącej liczby naszych obywateli podejmujących studia. Aby ułatwić studiowanie w naszym kraju, powstał właśnie nowy serwis PERKnotes, który umożliwia znalezienie notatek niezbędnych do przygotowania się do egzaminów. Nieważne, czy student jest Polakiem, czy obcokrajowcem i w jakim języku studiuje. Na platformie każdy znajdzie przydatne dla siebie materiały!
Join thousands of students profiting from perkmylife resources
Courses, notes, Q&A groups - all you need to study efficiently and achieve the goals!