Lista Maklerów w podziale na płeć i lata


18.11.2016  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 15122 times
Lista Maklerów w podziale na płeć i lata

Na koniec 2016 roku, na liście Maklerów Papierów Wartościowych znajdziemy 2499 osoby, w tym 288 kobiet. Przeczytaj całość, by dowiedzieć się jak bardzo na liczbę maklerów wpływały giełdowe hossy lub zmiany przepisów czy też jakie zmiany mogą wpłynąć DZIŚ na większą liczbę zdających...

Licencje MPW wydawane są w Polsce od 1991 roku - do pierwszego egzaminu, który odbył się w czerwcu 1991 r., podeszło 228 osób. Zdawalność egzaminu (Więcej o: Egzamin MPW), w jego pierwszej edycji wyniosła nieco ponad 15%, tj. jedynie 35 osób szczęśliwie uzyskało tytuł MPW jako pierwsze w historii.

W pierwszych kilku latach liczba podchodzących do egzaminów państwowych sukcesywnie rosła. Patrząc na przygotowany przez nas wykres (dane na podst. list MPW publikowanych przez KNF), nie da się jednak nie zauważyć, że w jednym z lat licencja cieszyła się szczególną popularnością.


Wykres przyznawania licencji Maklera Papierów Wartościowych w poszczególnych latach - kobiety oraz mężczyźni

Wykres przyznawania licencji Maklera Papierów Wartościowych w poszczególnych latach - mężczyźni

Wykres przyznawania licencji Maklera Papierów Wartościowych w poszczególnych latach - kobiety
Wykres A, B, C | Źródło: KNF.


Najwięcej nowych licencji przyznanych zostało na koniec hossy lat dziewięćdziesiątych, a dokładniej w 1994 r. (końca hossy upatruje się w przełomie roku 1993 i 1994 roku).

Sprawdź: 72 godzinny Kurs Maklerski w Warszawie (+ VIDEO + SELF-STUDY)

To w 1993 roku WIG wzrósł o 1095% zaś w 1994 roku liczba zakladanych rachunków inwestycyjnych zwiększyła się o 300%. Gwałtowny rozwój giełdy sprzyjał rozwojowi infrastruktury niezbędnej inwestorom, zakładaniu domów maklerskich i co za tym idzie wpynął na ogromne zainteresowanie zawodem maklera giełdowego.

"Rok 1994 rozpoczął się w trakcie ostatniej fazy hossy giełdowej. W tym okresie składano ponad 100 tys. zleceń, a rekordowe obroty osiągały nawet 400 mln złotych na sesję*"
*oczywiście jest to kwota, która była imponująca w tamtym momencie, początek GPW, rok 1994.

Rocznik Statystyki Giełdowej 1993 - GPW Warszawa Rocznik Statystyki Giełdowej 1994 - GPW Warszawa
Źródło cytatu oraz zdjęć: Rocznik Statystyki Giełdowej 1994 oraz Rocznik Statystyki Giełdowej 1993 (kliknij, by pobrać i przeczytać komentarz do najgwałtowniejszego etapu w historii początków naszej GPW).


Kolejne lata, a w szczególności okres od 1996-2007 to okres, w którym rocznie na listę dodawanych było zauważalnie mniej osób, na co złożyło się wiele czynników. Zaraz przed tym okresem (1994-95) giełdę opanowała gwałtowna bessa, a jednocześnie aż niemal 1350 osób zdobyło licencję MPW, w tych pierwszych czterech-pięciu latach dostępności licencji na rynku - co zapewne na pewien czas również niejako nasyciło rynek.

Warto zauważyć, że wzrost podaży osób z licencją wystąpił z opóźnieniem w stosunku do największych giełdowych wzrostów. Tak też stało się podczas kolejnej znączącej hossy lat 2004-2007. I tak, właśnie dopiero od 2007 r. można zauważyć ponowny trend wzrostowy, z kolejnym pikiem zainteresowania licencją w roku 2010 r.

Jak pisaliśmy na wstępie, również zmieniające się regulacje miały oraz mają wpływ na zainteresowanie licencją MPW. Po wejściu Polski do UE zmianie uległy również podstawy prawne działania polskiego rynku kapitałowego - nowe regulacje spisane zostały m.in. w formie 'Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi'. Wraz z tą zmianą Maklerzy (zdający egzamin na MPW już po jej wprowadzeniu) zyskali nowe uprawnienia, dzięki czemu stali się bardziej atrakcyjni dla pracodawców, którzy mogli dla pewnych czynności zatrudnić maklera zamiast, jak to wcześniej było wymagane, doradcy inwestycyjnego.

W czasie hossy (2004-2007) rosła liczba firm inwestycyjnych, rozwijała się dalej infrastuktura, każdego roku padały nowe rekordy liczby debiutów, działalność maklerską rozpoczęły również banki - co łącznie spowodowało, że już samo posiadanie licencji maklerskiej okazywało się znaczącym atutem i niekiedy gwarantowało zatrudnienie. Pobierz: Materiały darmowe dla kandydatów na maklerów

I tak, obecnie na stronie KNF znajdziemy dwie listy maklerów - "Listę Maklerów Papierów Wartościowych" oraz "Listę Maklerów Papierów Wartościowych posiadających uprawnienia do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego". Osoby znajdujące na tej drugiej (z dodatkowymi uprawnieniami), znajdują się oczywiście również na liście ogólnej. Osoba zdająca dziś egzamin na MPW automatycznie uzyskuje tytuł maklera z uprawnieniami do doradztwa. Przeczytaj: Więcej o zawodzie i uprawnieniach maklera.

Wykres przedstawiający liczbę przyznawanych licencji maklera papierów wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego - kobiety i mężczyźni

Wykres przedstawiający liczbę przyznawanych licencji maklera papierów wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego - mężczyźni

Wykres przedstawiający liczbę przyznawanych licencji maklera papierów wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego - kobiety
Wykres D, E, F | Źródło: KNF.


Osoby, które zostały wpisane na listę maklerów papierów wartościowych przed 2006 r., przed rozszerzeniem uprawnień o elementy doradztwa inwestycyjnego, miały oraz mają możliwość ich uzyskania przez zdanie egzaminu uzupełniającego. Do tej pory pomyślnie skorzystało z tej możliwości około stu osób (z tego też wynikają wyższe liczby na wykresie D w stosunku do danych z wykresu A - wykres D zawiera również osoby, które w ostatnich 10 latach zdały egzamin uzupełniający).

Na wszystkich przedstawionych pozyżej wykresach widać, że zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet decyduje się na zdawanie egzaminu na MPW. Biorąc pod uwagę obecną liczbę wszystkich osób posiadających licencję - jedynie 11,5% maklerów stanowią kobiety. Odsetek kobiet wśród nowo wpisanych na listę maklerów wahał się na przestrzeni lat - od jedynie 5% (kilkukrotnie) do 32% w 2005 roku.

Nie tak dawno, ponieważ 3-4 lata temu, w wyniku nieustającej debaty odnośnie wyników "deregulacji" zawodu maklera ponownie, choć tym razem w mniejszym stopniu, spadła liczba zdających. Kandydaci najczęściej decydowali się przeczekać ten okres niepewności aż do czasu wyklarowania się sytuacji. Odbicie tej sytuacji widzimy na wykresach w szczególności w latach 2013-14.

Odkąd stało się jednak jasne, że egzaminy jako metoda uzyskania licencji na 100% zostają (tak samo jak licencja, co do której niektórzy również mieli wątpliwości czy nie zostanie zlikwidowana na korzyść np. wewnętrznych certyfikacji w poszczególnych firmach inwestycyjnych), wiele osób zaczęło powracać do planów ich zdawania.

Zarówno z uwagi na wprowadzone dodatkowe metody uzyskania licencji MPW jak i nowe regulacje prawne (wśród regulacji, które z dużym prawdopodbieństwem pozytywnie wpłyną na liczbę maklerów warto wyróżnić niedawno opublikowane "Wytyczne dotyczące świadczenia usług maklerskich na rynku OTC instrumentów pochodnych" (Pobierz) - mające na celu poprawę sytuacji inwestorów na cieszącym się popularnością rynku FOREX) możemy spodziewać się większej liczby przyznanych licencji w najbliższym czasie*.

*Dane za 2016 rok nie przedstawiają jeszcze danych pełnych



Sprawdź: Solidne przygotowanie do egzaminu maklerskiego - zdajmy za pierwszym razem! (START: 7 stycznia 2017 r. | 72 godziny zajęć | Kurs stacjonarny, Warszawa)

Kurs Maklerski w Warszawie

View similar articles on: Investment banking