Lista Doradców Inwestycyjnych w podziale na płeć i lata


18.05.2016  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 8085 times
Lista Doradców Inwestycyjnych w podziale na płeć i lata

Od 1993 do 2016 roku na listę Doradców Inwestycyjnych wpisano 550 osób - 523 mężczyzn oraz 27 kobiet. Zobacz w jakich latach dopisywano do listy najmniej, a w jakich latach najwięcej nowych osób.

Jedynie niecałe 5% z 550 Doradców Inwestycyjnych (osób, które pomyślnie zdały 3-etapowy, państwowy egzamin i zostały wpisane na oficjalną listę) to kobiety. W ogólności, mały odsetek raczej nie dziwi kandydatów na DI, wszak na salach egzaminacyjnych KNF również w zdecydowanej mierze przeważają mężczyźni.

Jednak już fakt iż od roku 93 do teraz na listę DI wpisanych zostało dokładnie jedynie 27 przedstawicielek płci pięknej (i mądrej :) ), powoduje iż zastanawiamy się nieco głębiej nad tym co stoi za tak dużym stopniem maskulinizacji licencji Doradcy.

W szczególności iż, w skali świata (wg. różnych źródeł), udział kobiet wśród posiadaczy tytułu CFA (międzynarodowej licencji finansowej, zbliżonej do DI) kształtuje się zawsze na poziomie kilkunastu procent.

Dobrze pamiętamy również wyniki raportu “Kobiety w finansach” z października 2015, przygotowanego przez ingos.pl, zgodnie z którym w Polsce udział kobiet np. w zarządach TFI wynosi prawie 15% (jednocześnie udział zatrudnienia kobiet w bankowości, bez względu na stanowisko lub sektor, to 75%).Jeśli chodzi o inne dane demograficzne DI, KNF nie przychodzi z pomocą. Tak więc, co prawda nie wiemy nic oficjalnego choćby o wieku licencjonowanych doradców.

Jednak na podstawie danych o osobach uczestniczących w kursach perkmylife na Doradcę Inwestycyjnego możemy ujawnić, że wśród kandydatów do egzaminu na DI zwykle od 20 do 30% stanowią osoby studiujące, pozostała część osób to w zdecydowanej większości absolwenci szkół wyższych.

Dla porównania, z oficjalnych danych CFA Institute wśród osób uczestniczących w tych egzaminach 15% to studenci, zaś 75% to osoby łączące naukę z pracą na pełen etat.

Jak kształtowała się liczba wpisów na listę Doradców Inwestycyjnych, w podziale na płeć, w poszczególnych latach od 1993 r. do 2016 r.? Sprawdź przygotowane przez nas wykresy w poniższej infografice:


View similar articles on: Investment banking