Kompetencje zamiast korepetycji


18.08.2015  |  Lena Rzatkiewicz
Viewed: 5495 times
Kompetencje zamiast korepetycji

Myślenie o efektywnej nauce wyrażone za pomocą godzin wykładowych odchodzi do lamusa. W coraz większej liczbie szkół i na kursach liczy się stopień opanowania materiału, a nie czas spędzony na jego przyswajaniu. A zatem: nie liczy się to, jak się uczysz, ale to czego się nauczyłeś. To rodzi pole do popisu dla edukacji w sieci.


Nawet w Polsce istnieją szkoły wyższe (np. SGH), w których wiele z przedmiotów można zaliczyć – równolegle do tradycyjnego wykładu – w trybie e-learningowym. I choć zajęcia te kończą się tym samym egzaminem w sesji, to proces nauki różni się znacząco.
 
Przede wszystkim e-learning skupia się na etapowym opanowywaniu wiedzy. Najlepsze platformy i aplikacje nie dopuszczą kursanta do następnego modułu, jeśli nie zaliczy on na odpowiednio wysokim poziomie wcześniejszego materiału. Tak działają np. popularne aplikacje do nauki języków na smartfony i tablety. Chcesz poznać kolejne słówka? Najpierw niejednokrotnie będziesz musiał „pomęczyć się” z wymową tego, które teoretycznie już opanowałeś. To bardzo dobra praktyka, która sprawia, że nowego języka uczymy się od razu we wszystkich wymiarach – czytanym, mówionym i pisanym.
 
Do takiego samego stanu dążymy na PERKnotes. Idealne środowisko naukowe to takie, w którym wykładowca publikuje swoje wykłady w formie krótkich filmów video, udostępnia je grupie wykładowej, a wszyscy zapisani na zajęcia mogą nanosić własne notatki na treść cyfrową, nagrywać swoje komentarze, zadawać pytania, itp.
 
W przyszłości zresztą nauka na tym etapie zostanie całkowicie zindywidualizowana, tzn. każdy kursant otrzyma coś na kształt spersonalizowanej wiadomości z treścią wykładu i będzie mógł w odpowiedzi zgłosić swoje wątpliwości lub pytania do omawianego tematu. Znajdujący się po drugiej stronie wykładowca będzie odpowiadał studentom pojedynczo. A jeśli zauważy, że jakaś część materiału sprawia szczególne trudności, będzie mógł przygotować suplement lub powtórzenie danego zagadnienia. Nie sztuką jest bowiem uczyć innych tego, co już wiedzą, a to w nauce tradycyjnej powszechna praktyka.


PERKnotes