Doradca podatkowy- mistrz prawa w służbie finansów


22.07.2013  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 6111 times
Doradca podatkowy- mistrz prawa w służbie finansów

Jak zminimalizować koszty podatkowe działalności gospodarczej, bezpiecznie sporządzić zeznanie podatkowe i pokonać fiskusa w sądzie? Skorzystać z usług doradcy podatkowego- specjalisty wykorzystującego znajomość prawa do optymalizacji finansów swych klientów.

Doradca Podatkowy jest specjalistą w zakresie prawa podatkowego. Ustawa o doradztwie podatkowym nadaje mu uprawnienia, na podstawie których może udzielać swym klientom porad dotyczących ich obowiązków podatkowych, prowadzić w ich imieniu księgi podatkowe, a także sporządzać zeznania i deklaracje podatkowe.

Specjaliści w tej dziedzinie mogą cieszyć się statusem wolnego zawodu, co oznacza, że przysługuje im prawo do zakładania własnych kancelarii, jak również wchodzenia w skład spółki z innymi doradcami. Najwięcej na rynku jest właśnie kancelarii jednoosobowych, chociaż prym wiodą międzynarodowe firmy audytorskie z tzw. wielkiej czwórki, które zatrudniają kilkuset doradców i zajmują się głównie obsługą klientów korporacyjnych.



Doradca Podatkowy zawód, doradca podatkowy kurs, doradca podatkowy egzamin

Jak zatem dołączyć do elitarnego grona doradców podatkowych? Podstawą jest oczywiście zaliczenie egzaminu organizowanego przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych. Podejść do niego może każdy, kto posiada co najmniej licencjat dowolnego kierunku, jednak to nie oznacza, iż jest on łatwą przeszkodą do pokonania.

Egzamin składa się z dwóch części: ustnej i pisemnej.

Część pisemna odbywa się co najmniej raz w roku i składa się ze 100 pytań testowych pochodzących z bazy ponad 700 znanych pytań publikowanych na stronach internetowych Ministerstwa Finansów oraz jednego pytania praktycznego, polegającego na napisaniu projektu wystąpienia w danej sprawie w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu, które jest również wybierane z ogólnodostępnej puli kilkudziesięciu zagadnień. Obie części trwają odpowiednio 100 i 180 minut.


Do egzaminu ustnego dopuszczone są wyłącznie osoby, które poradziły sobie z zadaniami pisemnymi. W tym etapie należy odpowiedzieć na 10 pytań otwartych uzyskując co najmniej 70% możliwych do zdobycia punktów. Opłata za cały egzamin wynosi 900 złotych.


W opinii kandydatów do zawodu egzamin uchodzi za trudny. Na rynku dotąd brakowało pełnych opracowań pytań egzaminacyjnych, w związku z tym wcześniej kandydaci byli zmuszeni byli bazować na tekstach źródłowych.



Egzamin na Doradcę Podatkowego, Doradca Podatkowy

Kolejnym warunkiem uzyskania uprawnień jest odbycie 2-letniej praktyki w zakresie doradztwa podatkowego w różnych instytucjach określonych ustawą. Program praktyk obejmuje kolejno 2- miesięczne etapy w  urzędzie skarbowym, izbie skarbowej, urzędzie kontroli skarbowej, a na zakończenie 18- miesięczny staż u doradcy podatkowego lub w spółce doradcy podatkowego.

Jako wymagane doświadczenie zawodowe może zostać również zaliczona praca na niektórych stanowiskach powiązanych z doradztwem podatkowym, a także w charakterze sędziego, prokuratora, skarbnika gminy czy pracownika naukowego w dziedzinie prawa podatkowego.

Niewątpliwie jednym z głównych argumentów przemawiających za wyborem tej ścieżki kariery są świetne warunki finansowe proponowane specjalistom. Według raportu płacowego agencji rekrutacyjnej Hays, doradcy podatkowi mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu od 9 do 18 tysięcy złotych miesięcznie. Jego wysokość zależy od dotychczasowego stażu pracy oraz pracodawcy.

Co czyni dobrego doradcę podatkowego? Czy egzaminy wyposażają w bagaż wiedzy wystarczający do efektywnej pracy w zawodzie? Niezupełnie. W rzeczywistości sprawdzają one tylko niezbędne minimum wiedzy merytorycznej, nie rozwijają jednak innych istotnych kompetencji. Marek Jarocki, dyrektor w zespole Human Capital Doradztwa Podatkowego w Ernst & Young:

„Obok znajomości prawa podatkowego, kluczową umiejętnością dobrego doradcy podatkowego jest empatia. Umiejętność przyjęcia sposobu myślenia klienta, spojrzenia z jego perspektywy, kierowania się jego hierarchią potrzeb, wreszcie mówienia jego językiem stanowią o tym, czy doradca odnosi sukces rynkowy"

Mimo wysokich wymagań stawianych doradcom podatkowym oraz szerokiego wachlarza zdolności nieodzownych w wykonywaniu zawodu, niewątpliwie warto poświęcić swój czas na rozwój w tej dziedzinie. Na wytrwałych czeka nagroda w postaci korzystnej pozycji wyjściowej na rynku pracy.

„Zapotrzebowanie na doradców podatkowych wzrośnie, ale zmieni się też rola tego zawodu. Bardziej niż specjalistów od powtarzalnych rozwiązań czy standardowych usług, rynek cenić będzie doradców biznesowych, którzy podatki będą traktować jako jeden z ważnych, ale nie jedyny aspekt działalności gospodarczej”

Ciągłe zmiany regulacji prawnych wprowadzające chaos i zmniejszające przejrzystość systemu podatkowego paradoksalnie również stoją po stronie doradców podatkowych.

„Zdezorientowani podatnicy będą częściej posiłkować się wsparciem profesjonalnych doradców, wybierając tych, którzy najlepiej rozumieją ich biznes”

Wszelkie szczegółowe informacje na temat zasad nadawania uprawnień doradcy podatkowego można znaleźć na stronie Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Natomiast lista pytań egzaminacyjnych publikowana jest w portalu Ministerstwa Finansów.

Na perkmylife znajdziesz kurs przygotowujący do egzaminu na doradcę podatkowego (zarówno ustnego jak i pisemnego) - na tyle dokładny i wyczerpujący byś nie musiał/a dokupować już żadnych innych materiałów szkoleniowych.
Sprawdź super pakiet Kurs Doradca Podatkowy (Egzamin Pisemny + Ustny)!