Część pisemna egzaminu na doradcę podatkowego – jak do tego podejść?
26.03.2015 | Lena Rzatkiewicz
Viewed: 23807 times
Egzamin na doradcę podatkowego składa się z dwóch części: (1) egzaminu pisemnego (test i część kazusowa) oraz (2) części ustnej egzaminu. Ponieważ aby podejść do części ustnej egzaminu konieczne jest zdanie części pisemnej – skupmy się na niej w pierwszej kolejności.
Egzamin pisemny składa się z dwóch części:
- Testu, który obejmuje 100 (losowo wybranych) pytań testowych jednokrotnego wyboru – część testowa trwa 100 minut;
- Oraz sporządzenia odpowiedzi na zadane zagadnienie egzaminacyjne - kazus (wybrane losowo) - na napisanie tej części mamy 180 minut.
Każde z pytań testowych na egzaminie oceniane jest w następujący sposób:
- odpowiedź prawidłowa - dwa punkty;
- odpowiedź nieprawidłowa - minus jeden punkt;
- brak odpowiedzi - zero punktów.
Rozwiązanie kazusu oceniane jest w skali od 0 do 20 punktów.
Warunkiem zdania części pisemnej egzaminu na Doradcę podatkowego jest uzyskanie co najmniej: 80% (z maksymalnej liczby punktów) za rozwiązanie testu oraz 10 punktów za przygotowane pismo procesowe.
Jak zabrać się do nauki testu?
Przedstawiany przez nas kurs na doradcę podatkowego pozwała przygotować się do testu w bardzo efektywny sposób – o rozwiązaniu danego pytania testowego od razu widzimy, czy udzielona przez nas odpowiedź była prawidłowa oraz na podstawie jakich przepisów oparta została wybrana odpowiedź.
Przygotowanie do testu zacząć warto od przerobienia wszystkich pytań – po kolei lub rozdziałami – tak by zapoznać się z materiałem oraz ocenić, które zagadnienia sprawiają nam największe kłopoty. Bardzo ważne jest, aby dla każdego pytania dokładnie zapoznać się z podstawą prawną przedstawioną pod treścią pytania - przyspieszy to zdecydowanie naukę do egzaminu i pozwoli zrozumieć szerszy kontekst pytania. Zrozumienie pytania poprzez umiejscowienie go w przepisach prawnych pozwoli także na łatwiejsze zapamiętanie prawidłowej odpowiedzi i uchroni nas przez zwykłym „wykuciem” odpowiedzi na pamięć. Wiedza zdobyta w trakcie nauki do części testowej egzaminu zdecydowanie przyda nam się w trakcie nauki do części ustnej.
Pytania testowe powtarzamy aż do momentu, gdy przy rozwiązywaniu testu na wszystkie pytania udzielamy prawidłowej odpowiedzi. Wykorzystajmy fakt, że pytania znane są przed egzaminem – w tym momencie szczególnie warto przyłożyć się aby w całości pokryć materiał do egzaminu – przygotowanie do testu nie jest bowiem aż tak wymagające, jak przygotowanie się do części ustnej egzaminu, gdzie ogrom materiału wymaga od nas strategicznego zaplanowania nauki. Trudno wskazać, ile dokładnie będziemy potrzebowali czasu na naukę do części testowej egzaminu – zależy to od posiadanej wiedzy i „naturalnego daru” do nauki testów. :) Około 25 – 40 godzina nauki (jeden weekend może być zbyt krótki, żeby poczuć się pewnie na egzaminie, ale nie jest to niemożliwe) powinno dać nam względną pewność i czyste sumienie w trakcie rozwiązywania testu. Polecam zobaczyć, jak czujemy się po pierwszym zapoznaniu z materiałem – da nam to punkt odniesienia, jak zaplanować sobie naukę.
W części pisemnej egzaminu, po napisaniu części testowej i przerwie, zaczyna się część dotycząca kazusów – w tej części możemy mieć ze sobą teksty aktów prawnych. Pamiętajmy jednak, że niedopuszczalne jest umieszczanie na tekście wydrukowanych aktów żadnych notatek, dopisków ani dodatkowych treści. Komisja weryfikuje posiadane teksty aktów prawnych, dlatego też najlepiej mieć je w formie książkowej. Dopuszczalne jest posiadanie indywidualnie wydrukowanych tekstów aktów prawnych – musimy pamiętać jednak, że w materiałach nie możemy mieć żadnych dodatkowych treści.
Jak zabrać się do nauki kazusów?
Jest połowa marca – do egzaminu jeszcze pełne dwa tygodnie nauki – czasu jest więc wystarczająco dużo, żeby zmobilizować się aby zaplanować naukę, a jednocześnie wystarczająco mało, żeby skorzystać z dobrych rad :). Kurs na doradcę podatkowego został przygotowany w taki sposób, aby studenci mogli skutecznie i efektywnie przyswoić wymaganą na egzaminie wiedzę, nie należy jednak zapomnieć o mocy „przepisów” :) - to one pomogą Wam rozwiać wątpliwości i zbudować właściwą argumentację na egzaminie (gdyby stres spowodował, że zapomnimy na chwilę przygotowanego opracowania).
Zaczynając naukę do części kazusowej egzaminu warto podzielić sobie materiał wg. typów pism procesowych (przynajmniej w trakcie nauki do egzaminu – w fazie powtórki zalecamy przerabianie kazusów wylosowanych losowo, tak by nie przyzwyczaić się do ich kolejności i być w stanie wywołać z pamięci dowolne opracowanie kazusu). Przedstawione w materiale opracowania są przykładowe (nie stanowią jednej, jedynie właściwej argumentacji, jaką można przedstawić na egzaminie) – stanowią one bazę do własnej argumentacji. Zawierają one jednak na tyle kompleksowe opracowanie treści poruszonego zagadnienia prawno podatkowego – że stanowią szeroką bazę do przygotowania opracowania zagadnień egzaminacyjnych.
Każde z opracowań zostało przygotowane tak by:
1. Wypełnić merytoryczne zagadnienie opracowywanego kazusu – przedstawiona w opracowaniu argumentacja pozwoli na zbudowanie własnej odpowiedzi na egzaminie. Pamiętajmy, że nawet jeśli wydaje nam się, że opracowanie jest zbyt długie aby się go nauczyć, to na egzaminie możemy własnymi słowami przeprowadzić ciąg logiczny argumentacji. Przedstawiony w opracowaniu materiał jest bazą, a dzięki powołanych podstawach prawnych i przykładach z orzecznictwa pomoże nam wypracować własną wersję odpowiedzi.
2. Oraz tak aby sprostać formalnym wymaganiom pisma procesowego. Jeśli czasem wydaje nam się, że kazus opracowany jest językiem bardzo prawniczym – nie zrażajmy się, możemy podejść do niego bardziej indywidualnie. Pamiętajmy jednak, że kazus to pismo procesowe i zwroty tak jak np.:
- Działając w imieniu Skarżącego (pełnomocnictwo w załączeniu), w oparciu o art. 50 § 1 w związku z art. 3 § 2 pkt 4a (tu ważne: musimy powołać podstawę prawną – to nie wyraz formalizu a profesjonalizmu :) ) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: „p.p.s.a.” – tu: wprowadźmy skrót, przy pisaniu pisma procesowego w realnym życiu będzie to istotne dla zachowania dobrego „stylu”) ), zaskarżam […]
- Mając na uwadze powyższe wnoszę o uchylenie na podstawie art. 146 § 1 p.p.s.a. w całości zaskarżonej interpretacji.- tu: ponieważ w zestawie kazusów egzaminacyjnych jakie mamy do napisania, większość to skarga na indywidualną interpretację prawa podatkowego – warto jest nauczyć się tego zwrotu :)
-Na podstawie art. 200 p.p.s.a. wnoszę o zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych, w tym kosztów zastępstwa procesowego. – tu: kolejne „cliche” warte zapamiętania na egzamin.
Jak poradzić sobie z szumem przepisów powoływanych w zarzutach?
Po pierwsze bez paniki :)
Kluczem na odpowiedź jest opanowanie taktyki i schematu odpowiedzi
(jak na każdy egzamin :) ):
1. Korzystajmy z treści pytań egzaminacyjnych => powołujmy więc to, co już jest dane (informacje te powinny zostać użyte w sekcji gdzie powoływane jest: strona, data (pamiętajmy o terminach na wniesienie odpowiedniego pisma procesowego!), do kogo wnoszone jest dane pismo procesowe). Sama treść pytania egzaminacyjnego da nam również wskazówkę, jak ukształtować argumentację merytoryczną – z samej treści pytania na prawdę można wiele wyciągnąć - to taka "legalna ściąga".
2. Uczymy się tego jak powoływać podstawy prawne – warto jest podejść do nauki kazusów wypisując sobie powoływane w zarzutach przepisy do każdego rodzaju pisma procesowego, tak aby wypracować sobie swoisty schemat odpowiedzi na każde pytanie. Na egzaminie ilość „typów” pism procesowych nie jest bardzo obszerna. Do najczęsciej pojawiających się zaliczamy m.in.:
- skarga na indywidualną interpretację prawa podatkowego;
- skarga do WSA (np. skarga na decyzę);
- skarga kasacyjna;
- wniosek o wznowienie postepowania podatkowego;
- zażalenie do NSA;
- zażalenie na postanowienie;
- przygotowanie sobie takiej „ściągi” pomoże w opanowaniu stresu egzaminacyjnego.
3. Przygotowując się do egzaminu przeczytajmy najpierw całość kazusów (treści pytań egzaminacyjnych i opracowania) z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć na egzaminie - min. 2 razy, żeby się obyć z tematem. Część problemów prawnych pojawiających się w pytaniach egzaminacyjnych jest powtarzalna. Warto jest wypisać sobie w punktach najważniejsze zarzuty / argumenty merytoryczne powoływane w każdym zadaniu. Takie zestawienie, łącznie z wypisanymi przepisami do powołania w danym typie pisma procesowego, stanowić będzie szkielet opracowania odpowiedzi na zadany problem prawny.
4. Pamiętajmy o załącznikach! :) Wypisanie załączników jest bardzo istotne – pamiętanie o poinformowaniu egzaminatora, że załączamy np. pełnomocnictwo, odpis pisma dla strony przeciwnej i potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej (!) zdecydowanie nie zaszkodzi, a pomoże nam osiągnąć sukces :)
ZAPISY
Join thousands of students profiting from perkmylife resources
Courses, notes, Q&A groups - all you need to study efficiently and achieve the goals!