Czasami świat konsultingu wychodzi w Twoją stronę - wywiad z Adamem Jeżem


01.08.2014
Viewed: 7588 times
Czasami świat konsultingu wychodzi w Twoją stronę - wywiad z Adamem Jeżem

Kilka miesięcy temu przedstawiliśmy Wam wywiad z Ewą Czerechowicz, uczestniczką wasztatów .tci. Od tamtej pory w dalszym ciągu robimy wszystko, żeby warsztaty te były coraz lepsze i ich uczestnicy czerpali z nich jak najwięcej.

Jednym z kryteriów oceny naszych postępów jest indywidualny feedback od uczestników, dlatego też przeprowadziliśmy kolejną rozmowę - tym razem z Adamem Jeżem, który brał udział w majowej edycji warsztatów .tci.

Skąd pomysł, żeby wejść w świat konsultingu? Skłoniły Cię możliwości z tym związane, Twoje wykształcenie, duże zarobki, czy może po prostu jest to Twój wymarzony zawód?
Nie jestem standardowym przykładem osoby, która chciała wejść w świat konsultingu. To raczej świat konsultingu wyszedł z inicjatywą w moją stronę. Dostałem propozycję uczestniczenia w procesie rekrutacyjnym do jednej z największych firm konsultingowych na świecie. Mając znikomą wiedzę na temat procesu rekrutacyjnego w tego typu firmach, podjąłem decyzję o zapisaniu się na kurs .tci .

Jakie cechy warsztatów podkreśliłbyś jako te, które najbardziej satysfakcjonują Ciebie jako uczestnika? Mógłbyś opisać kilka z nich?
Nieocenioną wartością warsztatów jest z całą pewnością możliwość odbycia mock case interview z rekruterem w kontrolowanych warunkach, zbliżonych do rzeczywistej procedury rekrutacyjnej. Kolejną niezmiernie istotną cechą warsztatów jest możliwość spojrzenia na swój performance z perspektywy czasu oraz z perspektywy osoby postronnej. Dzięki temu, że każda rozmowa nagrywana jest na dyktafon w każdej chwili, po zakończeniu kursu można wrócić do jej przebiegu, słuchając siebie i wychwytując swoje błędy. Jeżeli dodamy do tego możliwość oceny swojej osoby i swoich postępów w kontekście tego, jak wypada inna osoba z grupy warsztatowej, dostajemy dodatkowy feedback. Przy zachowaniu minimum krytycyzmu wobec swojej osoby, ocena taka daje naprawdę bardzo dużo informacji - począwszy od tego, jakich błędów należy się wystrzegać na rozmowie, skończywszy na czerpaniu atutów i atrybutów innych osób, które można wplatać do swojego modelu czy sposobu prowadzenia rozmowy.

Jak wyobrażałeś sobie formę ćwiczenia umiejętności, które uzyskałeś na warsztatach, a jak to naprawdę wyglądało z Twojej perspektywy?
Jeżeli chodzi o formę prowadzenia warsztatów (a tym samym szlifowania pewnych umiejętności), a tym, jak ja one w rzeczywistości przedstawiały się z mojej perspektywy -  to były one zbieżne. Opis warsztatów przedstawiony na stronie internetowej PERK odzwierciedlał rzeczywisty stan rzeczy. Najpierw kilka słów wstępu do strategii rozwiązywania danego typu zadań, a następnie mock case interview. Wszystko bez zbędnych informacji tzw. „zapychaczy”, które nie przydadzą się podczas rzeczywistej rozmowy rekrutacyjnej.

Nie zawsze nasz pierwszy plan na siebie przetrwa dłużej niż zakładamy. Gdzie widzisz siebie za kilka lat, biorąc pod uwagę zdobytą wiedzę ? Czy .tci pomogło Ci w innych aspektach życia niż zawodowe?
Z racji tego, że nie wywodzę się ze świata konsultantów-ekonomistów, z całą pewnością wiedza zdobyta podczas warsztatów przysłuży mi się do lepszego zrozumienia procesów podejmowania decyzji w biznesie, oczekiwań klientów oraz rozwiązywania problemów z różnych płaszczyzn grup interesu (zarządu, managerów, zwykłych pracowników, innych doradców w procesie). Jeżeli chodzi o aspekt pozazawodowy, to umiejętności zdobyte podczas .tci  wpłynęły na moje postrzeganie rozwiązywania skomplikowanych, niejednokrotnie wielopłaszczyznowych problemów,  z którymi na co dzień mamy do czynienia, a które wymagają od nas oceny sytuacji z perspektywy osoby trzeciej. Nieocenioną wartością szlifowaną na warsztatach jest umiejętność dokonywania analizy 'focus oriented problems' i wyłuskiwania czułych punktów problemu, bez wdawania się w zbędne dywagacje, które ostatecznie i tak nie wpływają w znacznym stopniu  na rozwiązanie problemu, co przekłada się na oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy.

Podsumowując, komu najbardziej poleciłbyś takie warsztaty?
W pierwszej kolejności warsztaty poleciłbym osobom, które zamierzają wejść w świat konsultingu. Case Interview podczas procesów rekrutacyjnych ma za zadanie tak naprawdę zweryfikowanie przydatności danego kandydata w kontekście przyszłych realnych problemów, które będą przed nim stawiane przez klientów firm konsultingowych. Z kolei warsztaty .tci dają możliwość sprawdzenia się w roli konsultanta i zaobserwowania, czy ten typ pracy daje przyszłemu konsultantowi przyjemność. Jeżeli nie czujesz funu ze stawiania przed sobą  trudnych problemów albo nie wiesz, jak zareagujesz na tego typu problemy - warsztaty .tci są właśnie po to, byś mógł się sprawdzić w takich sytuacjach. W drugiej kolejności warsztaty poleciłbym każdemu, kto chce otworzyć przed sobą nowe horyzonty oraz schematy myślenia, diagnozowania, analizowania oraz rozwiązywania problemów, które w mniejszym lub większym stopniu dotykają nas wszystkich. Nieistotne czy Twoim celem (a może problemem?) jest zdobycie wymarzonej pracy, kupno trufli peruwiańskich, a może policzenie włosów na głowie – po warsztatach .tci i przyswojeniu sobie pewnych umiejętności każde z tych zadań jest możliwe do zrealizowania.

Adamie, dziękuję Ci za poświęcony czas i podzielenie się swoim doświadczeniem i przemyśleniami. Wierzę, że umiejętności nabyte na warsztatach będą owocne i przydadą Ci się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Życzę Ci, aby warsztaty .tci przyczyniły się do pomyślnego rozwoju Twojej ścieżki kariery - albo kupna najlepszych trufli, jeśli akurat taki będzie Twój target ;) Powodzenia! 

Z Adamem Jeżem rozmawiał Rafał RzatkiewiczSprawdź kiedy rusza najbliższa edycja:
  
Warsztatów .the case interview


Zobacz również:

Warto przczytać: