CFA: Twoja droga do sukcesu w finansach
31.07.2014 | Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 5254 times
Dynamicznie rozwijający się w ostatnich latach rynek finansowy w Polsce wykształcił duże zapotrzebowanie na specjalistów. Dla pracodawców świetną gwarancją posiadania przez pracownika wysokich kwalifikacji jest dyplom CFA wydawany przez amerykański Instytut.
Czym jest CFA?
Tytuł Chartered Financial Analyst jest najbardziej prestiżową, uznawaną na całym świecie licencją finansową dostępną w tej chwili na rynku. Przyznawany po spełnieniu szeregu kryteriów wyszczególnionych przez instytut CFA, otwiera drzwi do wielu stanowisk i zwiększa konkurencyjność na coraz trudniejszym rynku pracy. Najbardziej polecany jest osobom widzącym się na stanowiskach analitycznych czy związanych bezpośrednio z inwestowaniem i zarządzaniem aktywami (np. zarządzającym portfelami inwestycyjnymi, zajmującym się bankowością prywatną, doradcom finansowym).
Ale CFA przydaje się nie tylko osobom pracującym w środowisku inwestycyjnym. Na zdobycie tej licencji decydują się również osoby chcące zmienić branżę bądź po prostu zwiększyć swoje kwalifikacje i poszerzyć wiedzę. Coraz częściej o zdobyciu kwalifikacji CFA myślą również studenci, mając na uwadze wysoki stopień konkurencji panujący na rynku pracy. W ofercie wielu uniwersytetów na całym świecie dostępne są już specjalne programy mające za zadanie przygotować studiujących do egzaminu. Również polski oddział CFA współpracuje z kilkoma uczelniami wyższymi, chociaż na razie jedynie organizując warsztaty i spotkania ze studentami, mające na celu zachęcenie do zdobycia licencji. W tym roku takie wydarzenia odbyły się w Szkole Głównej Handlowej i na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.
Odpowiednikiem CFA w Polsce jest licencja Doradcy Inwestycyjnego, która jest również uznawana za granicą. Istnieją jednak różnice między tymi tytułami. CFA opiera się przede wszystkim na Amerykańskich zasadach rachunkowości (GAAP), a nie – jak w przypadku DI – międzynarodowych. Mimo iż zakres materiału jest podobny dla obu egzaminów, w przypadku DI nie określono konkretnych źródeł, z jakich należy czerpać wiedzę, podczas gdy Instytut CFA wydaje własne podręczniki. Ponadto, co zrozumiałe, CFA nie uwzględnia polskich przepisów prawnych, szeroko ujętych w materiale DI. Obie licencje różnią się też ceną – koszty CFA to minimum $2300 (przy założeniu, że każdy z egzaminów zdamy za pierwszym razem oraz że zdecydujemy się na naukę tylko z podręczników zapewnionych przez Instytut CFA).
Jakie są wymagania?
Aby zakwalifikować się do programu CFA, niezbędne jest posiadanie wyższego wykształcenia oraz członkostwo w organizacji CFA, co jest równoznaczne z akceptacją kodeksu etycznego Instytutu oraz jego standardów pracy. Ponadto do otrzymania tytułu wymagane jest czteroletnie doświadczenie na stanowisku w branży finansowej oraz zdanie trzech stosunkowo trudnych egzaminów. Wszystkie trzy egzaminy za pierwszym razem zdaje tylko ok. 20% starających się o licencję, natomiast procent zdawalności każdego roku oscyluje wokół 40%.
Jak długa jest droga do zdobycia tytułu CFA? Według Instytutu, na cały proces trzeba poświęcić około czterech lat, i przez ponad 250 godzin przygotowywać się do każdej części egzaminu. Zaletą jest to, iż program stworzono z myślą o osobach pracujących na pełen etat, dzięki czemu nie trzeba przerywać pracy, by się do niego właściwie przygotować.
Jak skutecznie przygotować się do CFA?
Do egzaminów można się przygotowywać samodzielnie, ale zdecydowana większość osób korzysta z różnego rodzaju wsparcia. Najprostszą formą są grupy dyskusyjne, których uczestnicy wymieniają się informacjami czy wskazówkami i wzajemnie motywują się do pracy. Ponadto na rynku dostępnych jest już kilka kursów przygotowujących do CFA. Szkolenie przeprowadzone przez wyspecjalizowanego tutora, posiadającego dyplom CFA, ułatwiają usystematyzowanie obszernego materiału, a oprócz tego dostarcza wskazówek, jak się uczyć i na co szczególnie zwrócić uwagę. Takie zajęcia zmuszają do systematyczności oraz poprawiają efektywność nauki. Kurs przygotowujący do egzaminu CFA można znaleźć również w ofercie PERK.
Struktura materiału, który należy opanować, została opracowana w taki sposób, że zakresem obejmuje wiele działów branży finansowej, kładąc ogromny nacisk na praktyczne zdolności, odchodząc tym samym od akademickiego schematu zdobywania głównie wiedzy teoretycznej. Dzięki temu właściwie zaraz po zdaniu trzech egzaminów CFA można podjąć pracę w konkretnym zawodzie. Dla pracodawców dyplom ten stanowi gwarancję odpowiedniej wiedzy z ekonomii, metod ilościowych, finansów przedsiębiorstw oraz świetnej znajomość metod wyceny aktywów, w tym inwestycji kapitałowych czy w papierów dłużnych, jak również zdolności zarządzania portfelem inwestycyjnym. Doceniają oni również zaangażowanie, poświęcenie i determinację pracowników, którzy zdobyli tytuł CFA.
CFA w Polsce i na świecie
W 2013 na całym świecie wydano 9250 certyfikatów CFA, z czego 68 w Polsce. Widać tutaj tendencję wzrostową – na początku lat 2000 w naszym kraju wydawano tylko ok. 20-30 licencji rocznie, zaś pierwsze zostały wydane w 1997 roku. Osoby posiadające CFA są najczęściej zatrudniane na stanowisku managerów zarządzających portfelami inwestycyjnymi i analityków. W Polsce znaczna część posiadaczy to również analitycy inwestycyjni, analitycy finansowi czy kadra dyrektorska. Licencja pomaga też pracownikom instytucjonalnych firm inwestycyjnych (jak np. fundusze hedgingowe czy inwestycyjne), domów maklerskich, funduszy ubezpieczeniowych, emerytalnych, banków i uniwersytetów.
Zobacz również:
Join thousands of students profiting from perkmylife resources
Courses, notes, Q&A groups - all you need to study efficiently and achieve the goals!