Anioł biznesu inwestuje w PERK - powstanie globalna marka edukacyjna?


29.07.2013  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 4955 times
Anioł biznesu inwestuje w PERK - powstanie globalna marka edukacyjna?

Miło nam donieść, że PERK pozyskał pierwszego w historii firmy prywatnego inwestora. Jest nim Krzysztof Szczawiński, od lat zarządzający londyńskimi funduszami inwestycyjnymi, który w swojej karierze pracował m. innymi dla JP Morgan, Ferox Capital Management, czy Goldman Sachs, a obecnie jako prywatny inwestor inwestuje m.in. w spółki w fazie seed. Jak twierdzi sam zainteresowany - o wyborze PERK zadecydował przede wszystkim nasz potencjał rozwojowy, zaangażowanie i profesjonalizm zespołu.


Kwota inwestycji, jak i dokładna wycena spółki, za porozumieniem stron nie zostały ujawnione. Możemy uchylić jedynie rąbka tajemnicy i zdradzić, że była ona wyższa od dostępnych na polskim rynku wśród popularnych inwestorów typu seed capital np. AIP Seed Capital. Ponadto, również nasza wycena była istotnie wyższa od tej alternatywy. Wynikało to głównie z faktu, iż PERK jest na o wiele dalszym etapie rozwoju niż typowe projekty seed’owe.


Jak doszło do współpracy?


Mariusz Baciński, Prezes spółki PERK:

“Przyjęliśmy sobie założenie w listopadzie 2012, że będziemy szukali inwestora, gdy tylko zakończymy projekt PERK 2.0 (prototyp docelowego serwisu) oraz zawiążemy istotną współpracę z partnerem ExamTutor, który posiada wygraną dotację 8.1 i będzie pierwszym producentem programów edukacyjnych dystrybuowanych między innymi przez naszą platformę. Tak też się stało”

“Na początku maja zakończyliśmy z sukcesem oba projekty i od tego czasu, rozpoczęliśmy poszukiwania inwestora. Przeprowadziliśmy 7 rozmów z różnymi, bardzo ciekawymi inwestorami lub funduszami. Ostatecznie do wyboru mieliśmy dwie oferty przy podobnych wycenach. Krzysztof Szczawiński w naszej opinii, jest wymarzonym aniołem biznesu i dlatego jego propozycję przyjęliśmy w ciągu jednego dnia” - kontynuuje Baciński.


Plany – globalna marka edukacyjna


W ciągu dwóch pierwszych lat działalności PERK staliśmy się najważniejszym graczem na rynku edukacji finansowej, dystansując dotychczasowych liderów. Obecnie poszerzamy ofertę o inne rynki, zarówno w zakresie edukacji online, blended learning, jak i stacjonarnej.

Według badań w Polsce istnieje około 200 liczących się zawodów lub specjalności, z których każdy generuje dla firmy potencjał edukacyjny warty rocznie od 0,2 do 1,2 mln zł. Dziś nasza działalność pokrywa jedynie 3 takie nisze, a pojawienie się w firmie inwestora ma umożliwić ekspansję na pozostałe.

O tym, że możliwości są duże świadczy ogromne bezrobocie wśród kończących szkoły wyższe, podczas gdy w częstych opiniach pracodawców - absolwenci nie posiadają potrzebnych w pracy umiejętności.

Dlatego też, inwestycja w kształcenie specjalistyczne i zawodowe, jest jednym z najważniejszych wyzwań edukacyjnych, co - jak twierdzimy - sprawia, że nasze działania są skazane na sukces. Dodatkowo nie zamierzamy ograniczać się do rynku krajowego. Pojawienie się inwestora ma w szczególności zaowocować ekspansją globalną.

“Obecnie skupiamy się na realizacji naszej wizji, czyli na budowie globalnej platformy dla twórców i użytkowników programów edukacyjnych, takiego YouTube’a, czy eBay’a – ale dla edukacji”

“Na podstawie twardych danych mocno wierzymy, że najbliższe 10-15 lat, będzie wyjątkowe w historii biznesu edukacyjnego i nastąpią rewolucyjne zmiany w których chcemy istotnie uczestniczyć. Inwestycja Krzysztofa, oprócz samych pieniędzy, jego osobowości i kontaktów, to dla nas także potężna motywacja do pracy nad wyprzedzeniem zachodzących zmian i zbudowaniem globalnej marki z silną pozycją rynkową” - mówi Marek Baciński, prezes PERK.

Sprawdź teraz - bestsellerowe kursy PERK:


Dlatego już w tej chwili PERK przygotowuje się do kolejnych rund inwestycyjnych, w których będziemy chcieli pozyskać, co najmniej 2,5 miliona złotych przy wycenie firmy na poziomie ponad 15 milionów. Pozwoli to na konkurowanie z takimi globalnymi graczami jak Coursera, Udacity, czy Notesolution.

Jesteśmy  przekonani, że branża w której działamy, charakteryzuje się niesamowitym potencjałem skalowalności, ogromną dynamiką wzrostu oraz istotnymi barierami wejścia.

A o tym, że jest o co walczyć najlepiej świadczą dane - według firmy McKinsey, rynek edukacji wart jest na świecie ponad 4 biliony dolarów. W samej tylko Polsce jest to ponad 100 miliardów złotych. Tradycyjne metody edukacji będą w najbliższych latach istotnie tracić na znaczeniu, na rzecz specjalistycznych narzędzi edukacyjnych dostępnych w sieci. To z kolei pociągnie za sobą przekształcenia na których zamierzamy skorzystać.

View similar articles on: Startups & enterpreneurship