Aktuariusz – czym tak naprawdę się zajmuje, ile zarabia i czy jest to zawód dla Ciebie?


07.07.2014  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 14795 times
Aktuariusz – czym tak naprawdę się zajmuje, ile zarabia i czy jest to zawód dla Ciebie?

Przyszłość niemalże każdej firmy i każdego człowieka jest niepewna i ryzykowna. Istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się niepożądanych zdarzeń, ale również takich, których skutki mogą być pozytywne - w obu przypadkach pomoc aktuariusza jest nieodzowna.


Czym zajmują się aktuariusze?

Aktuariusze są ekspertami w ocenie prawdopodobieństwa przyszłych zdarzeń za pomocą metod analitycznych, a nie z kryształowych kul. Zajmują się modelowaniem zdarzeń niepożądanych oraz zmniejszeniem ich skutków. Niewątpliwie są jednymi z najlepszych specjalistów w zarządzaniu ryzykiem. Aktuariusz powinien posiadać umiejętność analitycznego myślenia, odpowiednią wiedzę biznesową oraz rozumieć zachowania ludzkie w celu zarządzania złożonymi zagrożeniami, przed którymi stoi społeczeństwo. 

Zawód aktuariusza jest obecnie w Polsce mało znany i niezbyt rozpowszechniony. Obecnie w Polsce w tym zawodzie pracuje jedynie 318 licencjonowanych aktuariuszy, którzy musieli zdać bardzo trudne i wymagające państwowe egzaminy aktuarialne organizowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (link). Sonda uliczna przeprowadzona w Warszawie pokazuje, jak mało jest to jeszcze znany zawód

Kim jest aktuariusz zdaniem Polaków?




Obowiązki i zadania

W szybko zmieniającym się świecie, gdzie ciągle pojawiają się nowe zagrożenia, wymaga się coraz bardziej twórczych sposobów ich rozwiązywania. To sprawia, że zawód aktuariusza jest ciekawy i tworzy nowe możliwości rozwoju osobistego i zawodowego.
Aby zilustrować powyższe stwierdzenia, najlepiej odwołać się do przykładów. Oto kilka zadań, z którymi musi poradzić sobie aktuariusz:

     • określenie, ile firma ubezpieczeniowa powinna pobierać składki za ubezpieczenie samochodu, biorąc          pod uwagę różne czynniki, np. stan samochodu, jego rocznik i markę oraz szczegółowe informacje o          kierującym (wiek, płeć, stan zdrowia, doświadczenie w prowadzeniu pojazdu),

     • tworzenie produktów ubezpieczeniowych na życie, np. aby rodzice mogli być spokojni o swoje dzieci 
       w czasie wakacji, w trakcie zajęć rekreacyjnych (wspinaczka, pływanie, rejs statkiem),

     • określenie, ile firma ubezpieczeniowa powinna pobierać składki za ubezpieczenia domów, biorąc pod          uwagę szereg czynników, takich jak to, gdzie nieruchomość się znajduje, z czego jest zbudowana jaką ma powierzchnię,

     • określenie wysokości składki dla firm od różnych rodzajów ubezpieczeń, np. odpowiedzialności                  cywilnej lub ubezpieczenia od przerw w działalności,

     • pomoc firmom w przygotowaniu ich planów emerytalnych,

     • pomoc bankom w zarządzaniu aktywami i pasywami oraz przy opracowywaniu sposobów                          zarządzania ryzykiem finansowym.


Rozległe perspektywy zatrudnienia


Branża ubezpieczeniowa nie może funkcjonować bez aktuariuszy. Potrafią oni obliczać rezerwy ubezpieczeniowe i pomagają określić premie dla ubezpieczających i, choć nie umieją prognozować pogody, mogą przewidzieć, jak wysokie odszkodowania będą wypłacane po następnym huraganie na Florydzie.

Aktuariusze są też często zatrudniani jako konsultanci. Pracując dla ogromnych korporacji bądź prowadząc własną działalność, zajmują się, między innymi, wyceną rezerw pracowniczych wynikających z przepisów Kodeksu Pracy oraz wewnętrznych regulaminów. Prywatne korporacje często wykorzystują też oceny ryzyka w procesie podejmowania strategicznych decyzji zarządczych. A ponieważ analiza aktuarialna jest wysoko ceniona, ścieżki kariery aktuariusza mogą prowadzić do wyższych stanowisk kierowniczych.

Jeszcze innym miejscem pracy aktuariusza są instytucje zarządzające planami emerytalnymi. Aktuariusz ustala i kontroluje aktywa planu, tak aby wystarczały na pokrycie zobowiązań, określa wieloletnie koszty planu oraz odpowiednią wysokość składki.
Aktuariusze mogą być też zatrudniani wszędzie tam, gdzie potrzebne jest rozwiązywanie problemów finansowych, matematycznych i statystycznych, a zatem mogą to być banki, firmy inwestycyjne i duże korporacje.

W mediach zajmujących się gospodarką aktuariusz jest konsekwentnie oceniany jako jeden z najlepszych zawodów w sektorze finansowym. US News & World Report, The Jobs Rated Almanac, CNN Money i inni jednoznacznie potwierdzają, że niewiele jest zawodów, które oferują takie korzyści, jakie może zaoferować kariera aktuarialna. W prawie każdej kategorii (możliwości rozwoju i wynagrodzenie, środowisko pracy, perspektywa zatrudnienia, bezpieczeństwa pracy) zawód aktuariusza jest nie do pobicia.

Warto przeczytać:

Zobacz pełną ofertę kursów:

Strona główna