3 największe problemy studentów


04.08.2015  |  Lena Rzatkiewicz
Viewed: 9079 times
3 największe problemy studentów

Studia to być może najlepszy okres w życiu. Wolność, samodzielność, satysfakcja z pierwszych doświadczeń zawodowych. A oprócz nauki i zdobywania nowych umiejętności, studiowanie to także dobra zabawa i okazja do poznania wielu ciekawych ludzi. Wciąż jednak istnieje kilka uniwersalnych przeszkód utrudniających korzystanie z uroków życia studenckiego. Oto one.


Wysokie koszty życia

Studia w dużym mieście to najlepszy trening dla domowego budżetu. Samodzielność i niezależność ma to do siebie, że miesięczne wydatki muszą wystarczyć nie tylko na przyjemności. Czynsz, rachunki, jedzenie, pomoce naukowe - to wszystko też trzeba przecież opłacić. 

Studenci najbardziej narzekają na koszty zakwaterowania, które są według nich zbyt wysokie. Potwierdza to ostatni raport nt. kosztów życia studentów. Największą część budżetu młodych ludzi pochłaniają opłaty za wynajem i rachunki. W następnej kolejności idą koszty wyżywienia i materiałów naukowych. Potem na liście znajdują się wydatki na rozrywkę oraz podróże. Polscy studenci są jednak zaradni i za 1200 zł miesięcznie potrafią przetrwać od pierwszego do pierwszego bez większych ograniczeń. Jak to robią? Wynajmują najtańszy możliwy pokój lub miejsce w akademiku, jedzenie przywożą z domów rodzinnych, a zamiast kupować podręczniki, kserują skrypty.


Uciążliwa uczelnia

Studentów szybko irytuje też codzienność akademicka. Okazuje się, że wiele przedmiotów prowadzonych jest w monotonny sposób. A większość zajęć dotyka teorii, lecz nie uczy przydatnych, praktycznych rzeczy. Według wyników badania PZSK, aż 57% ankietowanych studentów było zdania, że program studiów w niewystarczającym stopniu uwzględnia obowiązkowe staże i praktyki jako element edukacji praktycznej. 

Studenci narzekają także na nadmiar biurokracji i formalności. Kto z nas nie stał np. godzinę w kolejce do dziekanatu tylko po to, aby zobaczyć drzwi lub okienko zatrzaskiwane mu przed nosem? Na wielu uczelniach kuleje też organizacja, panuje chaos informacyjny, a większości ważnych rzeczy dowiadujemy się z grup na Facebooku lub od naszych znajomych.


Sesja i notatki

Najpoważniejszy problem występuje jednak dwa razy w roku. To sesja. Wtedy powtarza się ten sam mechanizm - gorączkowego poszukiwania dobrych notatek, które ułatwiają naukę. To zabiera studentom nawet kilkanaście godzin.

Powyższy problem da się jednak rozwiązać. Twórcy platformy edukacyjnej perkmylife.com przychodzą nam z pomocą. W ramach nowopowstającego serwisu wymiany notatek PERKnotes możliwe będzie szybkie i łatwe znalezienie odpowiednich materiałów z danego przedmiotu. Kompleksowo opracowane materiały umożliwią efektywną naukę, a dzięki usłudze PERKprints bezpośrednio z komputera będzie możliwość zlecenia druku opracowań i ich odbiór bez kolejki w najbliższym partnerskim punkcie ksero. 

Po więcej szczegółów zapraszamy na naszą stronę perkmylife.com/notes


PERKnotes