Przyszłość rynku kapitałowego w Polsce, 2013


02.06.2013  |  Perkmylife Platforma edukacyjna
Viewed: 1888 times
Przyszłość rynku kapitałowego w Polsce, 2013

Kapitalizacja wszystkich notowanych na GPW spółek wynosi niewiele ponad 230 mld USD i jest też znacząco mniejsza niż giełdy londyńskiej (ok. 3 500 mld USD), czy choćby jednej ze spółek: Microsoft, Google, Apple, czy Nestlé. Jak będzie rozwijał się nasz rynek?


Warszawa jest postrzegana jako centrum finansowe Europy Środkowej i Wschodniej.  Kapitalizacja notowanych na GPW spółek wynosi niewiele ponad 750 miliardów złotych (230 mld USD) i mimo, że jest zdecydowanie największa w naszym regionie, jest też znacząco mniejsza niż np. Giełdy we Frankfurcie (ok. 1 400 mld USD), paryskiego Euronext (ok. 2 700 mld USD), czy giełdy londyńskiej (ok. 3 500 mld USD).

Prawdziwe jest więc stwierdzenie, że zarówno polski rynek akcyjny, dłużny jak i cała gospodarka są nadal daleko za peletonem europejskiego rynku kapitałowego. Fakt ten stał się dla nas najistotniejszym motywem do zapoczątkowania debaty: ‘Przyszłość rynku kapitałowego w Polsce, 2013’ w której będziemy prosić, najważniejszych uczestników rynku, o wskazanie kierunków niezbędnych zmian, mających na celu rozwój naszych przedsiębiorstw oraz całego rynku kapitałowego. 

Kolejnym istotnym argumentem za podjęciem debaty, jest zatrważający fakt, że spośród dziesięciu największych firm działających w Polsce (dane miesięcznika Forbes), dwie są podmiotami zagranicznymi, a osiem polskimi, ale kontrolowanymi przez Skarb Państwa. Co najważniejsze, żadna z powyższych polskich firm (poza KGHM i trzydziestoprocentowym udziałem eksportu w przychodach ORLEN) praktycznie nie istnieje poza naszym krajem i poza Europą. Całkowicie inaczej wygląda sytuacja, jeśli weźmiemy pod uwagę największe firmy amerykańskie, czy niemieckie. 

Powodów obecnej sytuacji można doszukiwać się w fakcie, iż cała nasza gospodarka to niewiele ponad 500 mld USD oraz że ekspansji zagranicznej nadal się boimy. Być może spowodowane jest to państwowością największych firm i udziałem państwa w PKB Polski wynoszącym 43%.  

Interesujący, i może poniekąd kompromitujący rodzimych menadżerów i polityków, jest fakt, że wspominana kapitalizacja warszawskich spółek z GPW stanowi mniej, niż kapitalizacja każdej z firm: Microsoft, Apple, Google, Nestlé, czy Berkshire Hathaway. W sumie na świecie istnieje 12 przedsiębiorstw, których kapitalizacja jest większa niż wszystkich spółek razem wziętych z nadwiślańskiego parkietu.

Co zatem zrobić, żeby znaleźć drogę do tego, aby Warszawa rozwinęła się i zbudowała silniejszą pozycję w krajach naszego regionu? Jak zdobyć pozycję prawdziwego światowego lidera? Jakie plany działań mają najważniejsze instytucje i najważniejsi ludzie polskiego rynku kapitałowego na najbliższe lata? O to chcemy zapytać uczestników rynku w kolejnych wątkach poruszanych w debacie.

Już od lipca będziemy publikować głosy ekspertów, przedstawiające ich wizję na temat przyszłości rynku kapitałowego w Polsce. 
Mając na celu zebranie wypowiedzi szerszego grona uczestników rynku, debata ma charakter internetowy i będzie prowadzona do września 2013. Na zakończenie debaty planowana jest publikacja raportu z wypowiedziami najważniejszych uczestników rynku oraz podsumowujący panel dyskusyjny, organizowany we wrześniu.
Do debaty zaproszone będą najważniejsze instytucje rynku kapitałowego: GPW i inne rynki pozagiełdowe lub alternatywne, Przedsiębiorcy, KNF, MSP, TFI, Private/Venture Equity, Inwestorzy indywidualni, Biura maklerskie, OFE, Ekonomiści/eksperci, Media i inne organizacje.

Zapraszamy do udziału w debacie i śledzenia kolejnych wypowiedzi.

View similar articles on: Investment banking